Aktualności

Zmarł prof. Tadeusz Wierzbicki

Ze smutkiem zawiadamiamy, że wczoraj, 19 lutego zmarł w wieku 89 lat prof. Tadeusz Wierzbicki – członek-założyciel PTI, rektor Uniwersytetu Szczecińskiego (US) oraz założyciel i pierwszy dyrektor Instytutu Informatyki w Zarządzaniu na tej uczelni.

Był współtwórcą szczecińskiej szkoły informatyki ekonomicznej i jednym z jej najwybitniejszych przedstawicieli. Związany najpierw z Politechniką Szczecińską, gdzie już od 1969 r. kierował Zakładem Organizacji Przetwarzania Danych. Od 1985 r. wykładał na Uniwersytecie Szczecińskim.

Uważany za jednego z pionierów komputeryzacji w Polsce, naukowiec z ogromnym autorytetem, który przyciągał studentów i współpracowników.

W połowie lat 70. koordynował prace zespołu TRAKT, który miał za zadanie przygotować system informatyzacji transportu. Dzięki temu projektowi powstał REJESTR – czyli komputerowy system wspomagania pracy urzędów komunikacyjnych. Drugim z najważniejszych rozwiązań stworzonych przez zespół pod kierunkiem prof. Tadeusza Wierzbickiego był system koordynacji przewozów dalekich - wdrożony w całej Polsce.

oprac. Paulina Giersz na podstawie: http://www.wneiz.pl/nauka_wneiz/studia_inf/24-2009/si-24-17.pdf, https://24kurier.pl/aktualnosci/wiadomosci/zmarl-profesor-tadeusz-wierzbicki/; fot. Uniwersytet Szczeciński, M. Nowakowski