Brąz Polaków na Akademickich Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym (ACM ICPC)

Jak pisaliśmy wcześniej, 19 kwietnia (o godz. 3 w nocy czasu polskiego) na Uniwersytecie Pekińskim rozpoczęły się finałowe rozgrywki 42. edycji Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym (ACM International Collegiate Programming Contest, ICPC) Drużyna Uniwersytetu Warszawskiego, w składzie: Kamil Dębowski, Mateusz Radecki i Marek Sommer, zdobyła brązowy medal (14. miejsce). Studentów do zawodów przygotował prof. Jan Madey - Członek Honorowy PTI. Drugi polskie zespół – z Uniwersytetu Jagiellońskiego - uplasował się na 31. miejscu. W sumie w finałach wzięły udział 140 drużyny.

Zespoły, które walczą w finałach wyłaniane są w regionalnych zawodach. W zeszłym roku w eliminacjach uczestniczyło 49 935 studentów z 3 098 uniwersytetów mających siedziby w 111 krajach. Konkurencja w zawodach jest więc ogromna. W trakcie finałów trzyosobowe drużyny dysponują tylko jednym komputerem, a na rozwiązanie zadań mają 5 godzin. Każde błędne rozwiązanie zgłoszone do komisji skutkuje przyznaniem 20 karnych minut. O wynikach zespołów decyduje przede wszystkim ilość poprawnie rozwiązanych zadań. W przypadku tej samej liczby prawidłowych rozwiązań, o kolejności w klasyfikacji decyduje czas (w tym karne minuty).

Najlepszy wynik w tym roku uzyskała drużyna z Uniwersytetu im. M. Łomonosowa w Moskwie. Rosjanie zdobyli także drugi złoty medal, 2 srebrne i 1 brązowy. Bardzo dobre wyniki uzyskały także drużyny gospodarzy (1 złoto, 2 srebra i 5 brązów, w tym jeden dla Narodowego Uniwersytetu Tajwańskiego). Czwarty złoty medal wywalczyli Japończycy z Uniwersytetu Tokijskiego. Amerykańskie drużyny wrócą z 2 srebrnymi i 2 brązowymi krążkami. Pełną klasyfikację drużyn można znaleźć na stronie https://icpc.baylor.edu/worldfinals/results.