Polskie Towarzystwo Informatyczne przygotowało opinię na temat przedstawionego przez Ministerstwo Cyfryzacji projektu Programu Zintegrowanej Informatyzacji Państwa (PZIP).
Warto zaznaczyć, że Ministerstwo przeznaczyło na konsultacje jedynie 2 tygodnie, a cały opiniowany dokument liczy wraz z załącznikami ponad 100 stron. Zespół przygotowujący opinię uznał jednak, że warto dokonać recenzji dokumentu, ponieważ nawet fragmentaryczna ocena może być przydatna dla urzędników i decydentów.
Specjaliści Polskiego Towarzystwa Informatycznego zwracają uwagę na fakt, że elementy traktowane PZIP jako innowacyjne – np. w sprawie - funkcjonują już w obowiązującym prawie. Tak jest na przykład w przypadku dostosowania systemów informatycznych do potrzeb osób niepełnosprawnych lub starszych. Rozporządzenie Rady Ministrów z 12 kwietnia 2012 roku w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych definiuje między innymi właśnie kryteria dostępności systemów teleinformatycznych dla osób niepełnosprawnych. Rozporządzenie to określa także standardy, metody i zalecenia w zakresie bezpieczeństwa, które według opiniowanego dokumentu należałoby dopiero wypracować.
Eksperci PTI wskazują także na brak precyzji, czy wręcz wewnętrzna sprzeczność sformułowań. W dokumencie znajduje się na przykład postulat standaryzacji elementów infrastruktury w celu uniknięcia stworzenia monopolu jednego z dostawców. Tymczasem sama standaryzacja systemów operacyjnych już prowadzi do wyłonienia monopolisty.
Niejasne jest także określenie roli Głównego Informatyka Kraju. Niektóre fragmenty dokumentu sugerują, że chodzi tu o osobę fizyczną lub urząd, inne zapisy mówią, że jest to „zestaw instytucjonalno-procesowych mechanizmów porządkujących”.
Zespół opiniujący dokument wskazuje także, że niektóre obszary informatyzacji państwa nie zostały w nim opisane – np. w zakresie edukacji i jednolitego systemu rekrutacji, czy elektronicznego systemu głosowania w wyborach. Nie wyszczególniono, w jaki sposób jednostki terenowe administracji państwowej będą miały zagwarantowane finansowanie sprzętu, oprogramowania i szkolenia pracowników.
Do pisma skierowanego do Ministerstwa Cyfryzacji, oprócz opinii zespołu dołączona została osobna opinia sporządzona przez kol. Jerzego S. Nowaka.
Zachęcamy do zapoznania się z pełna treścią obu opinii na stronie https://wstoin.pti.org.pl/w/images/9/92/16-07.12.Opinia%28skan%29%28Pismo_W_1200_ZG_16%29.pdf.
Dnia 4 sierpnia odbyła się w Ministerstwie Cyfryzacji konferencja uzgodnieniową w sprawie Programu Zintegrowanej Informatyzacji Państwa. Polskie Towarzystwo Informatyczne reprezentowali na niej: wiceprezes Janusz Dorożyński oraz członek Zarządu Jerzy S. Nowak.