Marcowy Klub Informatyka - Cyfrowe archiwa

Tematem marcowego Klubu Informatyka będzie cyfrowa archiwistyka i digitalizacja zasobów.

Głównym prelegentem będzie Piotr Dobrzyński z Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, który kieruje w NDAP nowym projektem "Archiwa Cyfrowe". Według zgłoszonego wniosku projekt ma być realizowany przez 33 archiwa państwowe do czerwca 2019 r. Szacowany koszt to 63 mln zł.

Projekt "Archiwa Cyfrowe" bazuje na dotychczasowych doświadczeniach realizacji WPR Kultura+ z lat 2011-2015, w którym wzięło udział 20 archiwów. Uwzględnia także doświadczenia z działania Centrum Kompetencji ds. archiwizacji materiałów cyfrowych, powstałych w ostatnich latach 15 pracowni digitalizacyjnych oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego, prowadzącego Centralne Repozytorium Cyfrowe dla sieci archiwów i udostępniającego zdigitalizowane zasoby.

Głównymi celami projektu "Archiwa Cyfrowe" jest zapewnienie trwałej archiwizacji cennych zasobów kultury oraz ich szerokie udostępnienie, w tym także dla ich ponownego wykorzystania przez podmioty komercyjne i niekomercyjne na podstawie ustawy o ponownym dostępie do informacji publicznej.

Rezultatem ma być. m.in. zgromadzenie i udostępnienie w jednym miejscu w postaci cyfrowej ok. 60 mln dokumentów, stworzenie odpowiednich API, a przede wszystkim umieszczenie zasobów w chmurze powiązanych danych (linked data cloud). Planowane jest stworzenie w sieci archiwów 10 stałych i 3 mobilnych centrów digitalizacji.

Zapraszamy. Klub Informatyka odbędzie się w sali F202 Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie przy ul. Kawęczyńskiej 36.

Dla tych, którzy tam jeszcze nie byli: WSM Kawęczyńska jest tu - niedaleko pętli tramwajowej linii 7 i 13 (przystanek Kawęczyńska-Bazylika) na warszawskiej Pradze.

Zaczynamy o 18:30.

Wstęp na spotkanie jest wolny, jednak ze względów logistycznych wszystkich, którzy chcą wziąć udział, prosimy o potwierdzenie chęci uczestnictwa pod adresem mailowym omaz(at)poczta.pl