MERA-400 ponownie żyje – w komputerze PC
Mera 400 – komputer będący następcą słynnego minikomputera K-202, produkowany w latach 1976-1987 w Zakładach Systemów Minikomputerowych MERA w Warszawie, jedno z najbardziej udanych osiągnięć polskiej informatyki - ponownie żyje i działa!
Nowym wcieleniem MERA-400 jest emulator systemu EM400 działający w środowisku PC, opracowany przez Jakuba Filipowicza. Jak informuje Autor, w ostatnich dniach emulator EM400 pomyślnie zaliczył krytyczny test poprawności – udało się na nim uruchomić operacyjny CROOK-5 (system operacyjny MERA-400 opracowany przez Instytut Okrętowy Politechniki Gdańskiej).
Autor tego niezwykłego opracowania, Jakub Filipowicz, jest absolwentem Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej. Prace nad emulacją MERA-400 wykonuje w ramach osobistego hobby.
Uruchomienie systemu operacyjnego to tylko kolejny etap szeroko zakrojonego programu. Jak informuje sam Autor:
Kamienie milowe, które przez nieco ponad rok prac zostały osiągnięte, to (chronologicznie):
- Emulacja procesora, pamięci i systemu przerwań minikomputera.
- Powstaje http://mera400.pl
- Odnalezienie brakujących elementów dokumentacji (opisy systemu wejścia-wyjścia komputera)
- Napisanie assemblera skrośnego, dzięki któremu można na komputerze PC tworzyć oprogramowanie dla MERY-400.
- Assembler pozwolił na przygotowanie około 170 testów emulacji procesora - na tym etapie wiedziałem, że emulacja jest zgodna z dokumentacją, ale nie wiedziałem, na ile zgodna z prawdziwą maszyną. Nie miałem też oprogramowania innego niż moje testy, żeby tę wierność zweryfikować.
- W międzyczasie, dzięki uprzejmości Muzeum Techniki uzyskałem dostęp do znajdującej się tam MERY-400. Nie można było jej uruchomić, postanowiłem więc spróbować odczytać zawartość dysku komputera innymi metodami.
- Po trzech miesiącach prac dysk udaje się odczytać. Aby tego dokonać, musiałem skonstruować urządzenie, pozwalające podłączyć dysk do współczesnego komputera i napisać oprogramowanie, dzięki któremu jego zawartość odczytałem.
- Ponieważ dysk zapisany był pod systemem operacyjnym CROOK-5, musiał powstać kolejny program, dzięki któremu wśród danych zapisanych na dysku można było wyodrębnić konkretne pliki zapisane w tym systemie. To ostatecznie daje mi skarbnicę danych z prawdziwej MERY-400: system operacyjny, narzędzia dla niego, programy użytkowe, źródła oprogramowania i mnóstwo dokumentacji.
- Powstaje emulacja procesora peryferynjego MULTIX, produkowanego przez Amepol i dysku Winchester, podłączanego do MULTIX-a.
- Rozpoczynają się próby uruchomienia systemu operacyjnego CROOK-5. Ten etap trwał około 4 miesięcy i przyniósł kilka poprawek emulacji procesora.
- Powstaje emulacja terminala znakowego, CROOK-5 zostaje ostatecznie uruchomiony i komunikuje się z użytkownikiem.
Plany:
- Ukończenie emulacji urządzeń wejścia-wyjścia (kanał pamięciowy, procesor peryferyjny PLIX, dysk MERA 9425, stacja dyskietek, zegar czasu rzeczywistego Amepolu).
- Przygotowanie wersji emulatora dla systemu Windows (póki co działa tylko w systemie Linux).
- Nieustanne poszukiwania kolejnych nośników zapisanych na MERZE-400 i próby ich odczytania.
- Udostępnienie na http://mera400.pl ogromu dokumentacji, którą w międzyczasie zdobyłem (to wymaga po pierwsze uzyskania zgód autorów, a po drugie niemałych prac edytorskich).
Uwaga: cały kod źródłowy powstającego oprogramowania jest dostępny na otwartej licencji.
Więcej informacji: http://mera400.pl
Strona utworzona przez