Miejscem organizacji ósmej edycji międzynarodowej multikonferencji naukowej FedCSIS (9-12 września 2018 r.) był Poznań. Odbyły się 24 sesje tematyczne, w tym m.in. sympozjum doktoranckie. W konferencji wzięło udział ponad 260 osób reprezentujących uczelnie oraz działy badawczo-rozwojowe firm z 42 krajów, które zaprezentowały ponad 190 artykułów naukowych.
Zaproszeni prelegenci nie zawiedli także w tym roku. Jako pierwszy, drugiego dnia konferencji, wystąpił Jan Bosch – profesor Chalmers University of Technology, Gothenburg (Szwecja). W swoim wykładzie pod tytułem „Towards a Digital Business Operating System” omówił główne kierunki rozwoju informatyki w biznesie. Należy podkreślić naprawdę wysoki poziom prezentacji oraz świetną interakcję prelegenta z publicznością. Następnie zagadnienie neurokognitywistyki przybliżył prof. Włodzisław Duch – UMK (Polska). W prezentacji na temat „Neurocognitive informatics for understanding brain functions” przedstawił najnowsze osiągnięcia w badaniach nad sposobem działania mózgu człowieka oraz ich możliwych zastosowaniach. Okazuje się, że nie tylko udało się opracować sposób „czytania w myślach” (możliwe jest odtworzenie obrazu twarzy, o której myślał lub śnił badany człowiek), ale też możliwe jest precyzyjne wpływanie na percepcję i reakcje mózgu.
Trzeciego dnia konferencji prof. Rory V. O'Connor, Dublin City University, (Irlandia) wygłosił wykład “Demystifying the World of ICT Standardisation: An Insiders Viewpoint”, w którym przekonywał o zaletach standaryzacji w IT. Następnie Mehmet Aksit, University of Twente (Holandia), zaprezentował wykład “The Role of Computer Science and Software Technology in Organizing Universities for Industry 4.0 and Beyond”. Przedstawił liczne zachodzące zmiany w gospodarce (związane z zachodzącą ewolucją 4.0) oraz ich konsekwencje dla świata IT. Wskazał m.in. jakie zmiany powinny zostać wprowadzone w edukacji, by nadążyć za nowymi trendami.
Po raz kolejny podczas FedCSIS były nagrywane wykłady zaproszonych prelegentów, a także wywiady z nimi. Efektem będzie szereg materiałów wideo (samych wywiadów niemal 1,5 godziny), które zostaną do końca roku udostępnione na kanale YT PTI (https://www.youtube.com/channel/UCbjK_yL_dPOpUvEXF0eT73g?).
Na stronie konferencji (https://fedcsis.org/2019/) rośnie już lista wydarzeń, które będą miały miejsce 1-4 września 2019, w Lipsku, na FedCSIS 2019 (ponownie za granicą Polski).
Szczegółowa relacja z wydarzenia dostępna jest na stronie Oddziału Mazowieckiego PTI: http://mazowsze.pti.org.pl/13,aktualnosci/article:281
Tomasz Klasa
Szczegółowa relacja z wydarzenia dostępna jest na stronie Oddziału Mazowieckiego PTI: http://mazowsze.pti.org.pl/13,aktualnosci/article:281