W toczącej się dyskusji na klasyfikacji dyscyplin naukowych towarzyszącej pracy nad ustawą o szkolnictwie wyższym ważny jest głos naszego środowiska. W bieżącym roku obchodzimy w Polsce 70 cio lecie informatyki. Powodem tego jest zainicjowanie prac nad budową komputera. Pionierami informatyki byli zatem głównie konstruktorzy. Computer science – w tłumaczeniu Informatyka, jako dziedzina nauki od lat buduje w Polsce swoją coraz większą pozycję. Wykładana jest wielu uczelniach zarówno o profilu uniwersyteckim jak i technicznym czy ekonomicznym. Sam zawód informatyka przeszedł wiele istotnych przemian, które doprowadziły do tego, że dziś raczej mówimy o zawodach informatycznych oraz specjalizacjach. Trudno zatem pogodzić się z propozycjami, w których dziedzinę informatyki przypisuje się jedynie do nauk przyrodniczych, pochodnych matematyce. Nie umniejszając roli matematyki w fundamentach informatyki – komputery i ich współczesne mutacje konstruują inżynierowie. Dla czego nie mielibyśmy ich nazywać informatykami i dla czego kierunek studiów uczących o coraz bardziej wyszukanych, technicznych aspektach świata cyfrowego miałby nie mieć w nazwie słowa „informatyka”?
Informatyka poprzez swoją powszechność, nieporównywalną z innymi dziedzinami nauki zdobyła sobie miejsce i prawo bycia zarówno na uniwersytetach jak i uczelniach technicznych.
W szerszej dyskusji w tej sprawie głos zabrała Rada Naukowa PTI, której stanowisko odzwierciedla pogląd Zarządu Głównego PTI i jak myślę większości naszej społeczności.
W.Marciński, prezes PTI