Sukces SpaceX z polskim programistą na pokładzie

Firma Elona Muska – SpaceX – odnotowała kolejny sukces. Po udanych misjach rakiet Falcon i statków kosmicznych Dragon wczoraj po raz pierwszy wystartowała ogromna rakieta nośna Falcon Heavy, która ma służyć do transportu dużych obiektów w przestrzeni kosmicznej. Rakieta mknie teraz w kierunku orbity Marsa mając na pokładzie Teslę Roadster.

Falcon Heavy – kolos ważący prawie 1500 ton – wystartował dzięki głównemu napędowi znajdującemu się w pierwszym członie rakiety oraz dwóm dodatkowym boosterom. Pomocnicze rakiety boczne udało się odzyskać ­ ­– wylądowały nieuszkodzone na Wojskowym Lotnisku im. Kennedy’ego.

Wśród inżynierów oprogramowania, którzy pracowali nad systemami sterowania SpaceX jest Tomasz Czajka – absolwent liceum im. KEN w Stalowej Woli i Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Już w trakcie nauki w liceum osiągnął wybitne sukcesy, zdobywając w Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej srebrny i dwukrotnie złoty medal. W trakcie studiów – najpierw na Uniwersytecie Warszawskim, a potem na amerykańskim Purdue University – zdobył kolejne laury w najbardziej prestiżowych konkursach informatycznych. W 2003 r. wygrał wraz z kolegami z UW, pod przewodnictwem prof. Jana Madeya, Akademickie Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym (ACM International Collegiate Programming Contest); w 2003, 2004 i 2008 był najlepszy w konkursie TopCoder Open, a w 2004 wraz z drużyną wygrał TopCoder Collegiate Challenge. Od 2007 roku pracował jako inżynier oprogramowania w głównej kwaterze Google, skąd w 2014 r. przeniósł się do SpaceX.

O innych sukcesach polskich olimpijczyków usłyszeć można będzie wiele w tym roku – Polska Olimpiada Informatyczna obchodzi bowiem jubileusz 25-lecie. Polskie Towarzystwo Informatyczne, wspólnie z Uniwersytetem Warszawskiem oraz Fundacją Rozwoju Informatyki, planuje organizację konferencji, na którą zaproszeni zostaną laureaci olimpiad, pracujący obecnie w największych polskich i zagranicznych firmach informatycznych.

Polskie Towarzystwo Informatyczne serdecznie gratuluje Tomaszowi Czajce jego osiągnięć, licząc że nadal będzie je rozwijał – jako najlepszy ambasador polskiej informatyki na świecie.