Publikacje Eugeniusza Kwiatkowskiego dostępne w sieci

Czytelnicy, którzy nie rzadko sięgają po pozycje o tematyce technicznej i przemysłowej, już niebawem będą mogli znaleźć w sieci także publikacje Eugeniusza Kwiatkowskiego. Jest On znany jako autor koncepcji rozwoju handlu morskiego i budowniczy portu w Gdyni, z piastowania funkcji wicepremiera w latach 1926-1930, a także ze względu na wkład, jaki wniósł w rozwój polskiego przemysłu chemicznego, a dokładniej: zakładów azotowych w Chorzowie i Tarnowie. Przede wszystkim jednak wpisał się do historii Polski jako autor koncepcji budowy COP – Centralnego Okręgu Przemysłowego.
Poniżej publikujemy fragment listu, który otrzymał przewodniczący Sekcji Historycznej PTI kol. Jerzy Nowak od pani dr Julity Maciejewicz-Ryś, wnuczki Eugeniusza Kwiatkowskiego, dotyczący zgody na umieszczenie Jego publikacji w Internecie:
"Rodzina Eugeniusza Kwiatkowskiego wyraża zgodę na umieszczenie Jego książek w sieci, co pozwoli na szersze udostępnienie Jego dorobku. W przypadku Dysproporcji ważne jest, aby to był skan wydania przedwojennego, bo wydanie Czytelnika z 1989 roku było ocenzurowane.”

Ponadto pragniemy poinformować, że pod koniec 2014 roku, czyli w 40. rocznicę śmierci Eugeniusza Kwiatkowskiego ukazała się nowa książka w całości poświęcona Jego osobie. Jest ona o tyle interesująca, że autor – prof. Andrzej Romanowski zamieścił w niej aż 235 stron przedruków fragmentów publikacji byłego wicepremiera. Książka została wydana przez Wydawnictwo Naukowe Instytutu Technologii i Eksploatacji - Państwowego Instytutu Badawczego w Radomiu.

Więcej informacji o publikacji można znaleźć na: www.wydawnictwo-itee.unixstorm.org/eugeniusz-kwiatkowski-andrzej-romanowski.html.