PTI patronem udziału drużyny 5883 z Kraśnika w międzynarodowym konkursie FIRST Robotics Competition (FRC)

FIRST Robotics Competition jest międzynarodowym konkursem skierowanym do młodych ludzi z całego świata. Każdego roku drużyny składające się z uczniów szkół średnich i ich mentorów pracują przez sześć tygodni, aby zbudować robota, który ma spełniać określony w danym sezonie cel. Program FRC łączy elementy gry zespołowej, doskonalenie własnych umiejętności z dziedzin mechaniki, elektryki i programowania oraz efektywną współpracę.

Ogłoszenie tematu gry i zasad działania nastąpi 9 stycznia 2016 roku i od tego dnia drużyny rozpoczynają prace nad projektami. W okresie od 6 do 9 kwietnia 2016 roku odbędą się rozgrywki regionalne i strefowe, które co roku kończą się mistrzostwami świata w St. Louis (Missouri, USA). Zwyczajem stało się specjalne wystąpienie skierowane do członków drużyn FIRST przez prezydenta Stanów Zjednoczonych. Rozgrywki finałowe będą transmitowane na cały świat poprzez sieć TV z siedziby NASA w Huston, w Teksasie. Turniej mistrzowski 2016 będzie rozgrywany w dniach 27-30 kwietnia.

Dlaczego właściwie Kraśnik? We wrześniu 2013 roku, mieszkający na stałe w Kanadzie były mieszkaniec Kraśnika mgr inż. Ryszard Kuśmierczyk zaproponował powołanie drużyny FIRST Robotics na spotkaniu ze starostą Powiatu Kraśnickiego i po dwóch latach przygotowań właśnie tam została zarejestrowana pierwsza polska drużyna w programie FIRST Robotics Competition z oficjalnym numerem rejestracyjnym FRC 5883. Ryszard Kuśmierczyk pełni funkcję jej przedstawiciela międzynarodowego, a Dariusz Głuchowski, nauczyciel z Zespołu Szkół nr 3, prowadzi drużynę na miejscu w Kraśniku.

Sponsorami organizacyjnymi kraśnickiej drużyny są: Fundacja Wschodni Klaster Innowacji, Zespół Szkół nr 3 w Kraśniku, Starosta Powiatu Kraśnik oraz Marszalek Sejmiku województwa lubelskiego. Jednym z patronów i fundatorów udziału drużyny w konkursie jest Polskie Towarzystwo Informatyczne.

Strona internetowa drużyny: http://spicegears.pl/pl/

Strona internetowa konkursu: http://www.firstinspires.org/robotics/frc