Oficjalne otwarcie konferencji FedCSIS 2015 w Łodzi

W poniedziałek 14 września odbyło się oficjalne otwarcie konferencji FedCSIS 2015 w Łodzi. Podczas kilku słów wprowadzenia padło kilka statystyk opisujących tegoroczną edycję. Najważniejszą z nich jest spadek, kolejny rok z rzędu, współczynnika akceptacji, do około 23%. To oznacza, że zaakceptowano mniej niż 1 na każde 4 zgłoszone artykuły, co czyni FedCSIS jedną z konferencji, na których najtrudniej opublikować artykuł. Ponieważ naukowcy z całego świata bardzo zwracają uwagę na ten współczynnik, wybierając konferencje „trudne”, traktując je jako wyzwanie - jest to bardzo dobra informacja i prognoza na przyszłość dla organizatorów FedCSIS.

Wykład inauguracyjny wygłosiło dwóch zaproszonych prelegentów. Pierwszym z nich był John Sowa, który w emocjonujący sposób przedstawił tematykę cyklu kognitywnego i problemy ograniczające rozwój sztucznej inteligencji. Pomimo upływu niemal półwiecza i gwałtownego rozwoju sprzętu komputerowego, wciąż nie udało się spełnić założeń, które zdefiniowali twórcy podwalin sztucznej inteligencji.

Drugi z prelegentów, Rick Glick, omówił aktualne trendy w analitycznych bazach danych. Przedstawił wyzwania stojące przed tą częścią informatyki, wynikające z gwałtownie rosnącej ilości danych poddawanych analizie. Następnie zaprezentował założenia własnego projektu, RedShift, który ma na celu usprawnić przetwarzanie danych.

Autor relacji: Tomasz Klasa

Więcej informacji o konferencji: Międzynarodowa konferencja naukowa FedCSIS 2015 - 13-16 września, Łódź

     

 

Prof. John F. Sowa

 

Rick Glick

     

 

prof. dr hab. Leszek Maciaszek , dr hab. Maria Ganzha,
dr hab. Marcin Paprzycki - twórcy konferencji FedCSIS

 

Wiceprezes PTI Beata Ostrowska

     

     
     

W TVP Łódź ukazała się relacja z konferencji, dostępna pod linkiem: http://lodz.tvp.pl/21622390/14092015-1830
(materiał o konferencji rozpoczyna się po 7. minucie programu).

Wiadomości PR4 - mówią dr hab. Marcin Paprzycki i dr Andrzej Janusz:

Polskie Radio Czwórka


Fragment audycji radiowej - mówi dr hab. Marcin Paprzycki:

Radio Łódź


Pełna galeria zdjęć z otwarcia konferencji: https://fedcsis.org/gallery/conference-opening