Nagrody INFO-STAR rozdane. Gratulujemy Laureatom!

14 maja 2015 roku podczas Wielkiej Gali Społeczeństwa Informacyjnego w Pałacyku Zamoyskich w Warszawie po raz dwudziesty trzeci rozdane zostały nagrody INFO-STAR za wybitne osiągnięcia w dziedzinie informatyki.

Decyzją Kapituły podczas tajnego głosowania Laureatami INFO-STAR 2014 zostali:

Przemysław Gacek - za pomysł i założenie Grupy Pracuj, którą obecnie tworzy ponad pół tysiąca osób pracujących dla największych marek. Grupa Pracuj jest jedną z najszybciej rosnących firm technologicznych i jednym z najlepszych pracodawców w Polsce. Pracuj.pl jest największym serwisem rekrutacyjnym w Polsce i jedną z najmocniejszych polskich marek, a także aktywnym członkiem organizacji YPO (Young Presidents’ Organization), zrzeszającej ponad 20 000 CEOs z całego świata.

Sebastian Christow - za konsekwentne wdrażanie centralnej ewidencji działalności gospodarczej. Od 1997 roku nieprzerwanie związany z Ministerstwem Gospodarki, gdzie od samego początku kieruje projektami informatycznymi różnej wielkości. Współtwórca metodyki projektowej Ministerstwa Gospodarki. Od 2015 odpowiada za informatyzacją Państwa w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji.

Prof. Grażyna Szpor - Za długotrwałą pracę nauczyciela akademickiego w dziedzinie podstaw prawnych dla systemów informacyjnych, inspirację i kierowanie kołami zainteresowań naukowych studentów i doktorantów na styku informatyki i prawa, wspieranie administracji publicznej w dziedzinie stanowienia prawa dotyczącego informatyki; Zaangażowana w przygotowywanie merytoryczne i organizacyjne grup studentów do aktywnego udziału w sesji „Młodych Mistrzów” Forum Teleinformatyki. Jest organizatorką i liderką Centrum Badań i Edukacji Prawno-Informatycznej.

Poniżej przedstawiamy pozostałe osoby nominowane do Nagrody INFO STAR za osiągnięcia w 2014 roku.

Krzysztof Malicki - za pomysł i projekt platformy FreecoNet, która obecne pod marką FCN jest największą platformą usługową VoIP w Polsce, umożliwiająca przesyłanie dźwięków mowy za pomocą łączy internetowych. Zaangażowany we wsparcie procesów komercjalizacji wyników badań naukowych na Politechnice Gdańskiej i współpracę ze studentami zakładając i przyjmując rolę opiekuna największego obecnie międzywydziałowego koła naukowego Politechniki Gdańskiej.

Rafał Tomasiak - za stworzenie wraz ze swoim zespołem, zintegrowanego środowiska druku 3D, dzięki któremu drukarka 3D Zortrax uznawana jest za niezawodną, a także została okrzyknięta mianem najlepszego urządzenia typu plug & play na świecie. Produkt przeznaczone dla profesjonalistów tworzących na co dzień prototypy i modele. Drukarkę można dziś kupić w 49 krajach świata na 6 kontynentach.

Cezary Dubnicki - za prowadzenie badań, które przyczyniły się do upowszechnienia klastrów x86 jako alternatywy dla superkomputerów oraz do powstania architektury wirtualnego interfejsu sieciowego (VIA) tworzącego podstawy pod superszybkie sieci ograniczające kopiowanie danych. Pomysłodawca i lider rozwoju rozproszonego systemu pamięci masowej NEC HYDRAstor, który jest najszybszym i najbardziej skalowalnym komercyjnym systemem do przechowywania danych z deduplikacją.

Tomasz Tomala - za stworzenie aplikacji mobilnych w zakresie e-zdrowia, w tym jednej z pierwszych przeznaczonych dla osób chorych na cukrzycę - dbees.com Z tego rozwiązania korzystają obecnie tysiące użytkowników na całym świecie. W 2012 roku aplikacja dbees.com została uznana przez amerykański HealhtLine za jedną z 10 najlepszych na rynku aplikacji dla diabetyków. Dodatkowo firma Freshware stworzyła inne aplikacje w zakresie m-zdrowia, które zostały pobrane przez więcej niż 2,5 mln. użytkowników na całym świecie.

Beata Chodacka - za mnogość podejmowanych inicjatyw edukacyjnych, dzięki którym rozbudzane są wśród uczniów zainteresowania i pasje informatyczne, budujące świadome i czynne młode Społeczeństwo Informacyjne, jak również za tworzenie wzorców działań dla wielu nauczycieli podzielających podobne pasje w całej Polsce. Od 2008 roku opracowuje kierunki rozwoju i działania ECDL w Polsce. Od kilku lat współpracuje z Instytutem Badań Edukacyjnych przy budowie Krajowych Ram Kwalifikacji w obszarze IT.

Bożena Gargas - za doprowadzenie w 2014 roku do powstania Krajowej Inteligentnej Specjalizacji dotyczącej Technologii Kreatywnych, gdzie wprost i po raz pierwszy pojawiły się zapisane m.in. gry komputerowe, a obecność takiej specjalizacji oznacza możliwość wykorzystania funduszy unijnych na ten cel. Bożena Gargas od lat jest związana z konkursem Imagine Cup, gdzie promuje konkursowe projekty nie tylko by były interesujące technicznie, ale także przyjazne użytkownikom.

Laureatom oraz nominowanym serdecznie gratulujemy!