Oddział Wielkopolski PTI zaprasza do dyskusji nad przyszłością

Zarząd Oddziału Wielkopolskiego PTI rozesłał do swoich członków list zachęcający do przedzjazdowej dyskusji nad koncepcjami przyszłości Towarzystwa. Poniżej jego treść.

Szanowni Państwo,

zgodnie z zapowiedzią kierujemy do Państwa list, który, mamy nadzieję, stanie się okazją do dyskusji na temat przyszłości Towarzystwa i kierunków, jakie powinien obrać Oddział Wielkopolski w obliczu nieuchronnie zmieniającej się rzeczywistości, w której funkcjonuje PTI. Mamy nadzieję, że otrzymamy od Państwa listy i komentarze na temat poniższych propozycji tak, aby przy okazji nadchodzącego zebrania wyborczego móc podjąć bardziej konkretne akcje.

Chcemy zaproponować Państwu

poważną rozmowę na temat roli Towarzystwa, jego formy i przyszłości. Zostaliśmy zobligowani uchwałą Zarządu Głównego do przeprowadzenia weryfikacji stanu organizacji i skreślenia z listy członków osób nie wypełniających obowiązku opłacania składek członkowskich. W normalnych warunkach po prostu poprosilibyśmy Was o uregulowanie zaległych składek i tyle. Ale zadaliśmy sobie fundamentalne pytanie "po co?" i efektem naszych przemyśleń jest ten list.

Prosząc o jakiekolwiek pieniądze musimy zastanowić się, jakie potencjalne korzyści kupują członkinie i członkowie PTI. Oczywiście, to pytanie jest nierozerwalnie związane z wizją przyszłości Towarzystwa. Należy sobie uczciwie powiedzieć, że nie można w ramach składki członkowskiej oczekiwać profitów finansowych. Bądźmy szczerzy, ile z Koleżanek i Kolegów skorzysta ze zniżki na egzaminy ECDL lub wybierze się na konferencję FEDCIS? Teoretycznie, składka członkowska upoważnia do zniżek na konferencje organizowane przez PTI, ale przecież w dobie dziesiątków darmowych konferencji organizowanych regularnie w większych miastach wiara w magiczną moc przyciągania paru imprez firmowanych przez PTI jest złudna. Wystarczy rzut oka na imprezy takie jak devmeetings.pl, devfest.pl, albo wizyta na stronie wpolsce.it żeby stwierdzić, że każda osoba zainteresowana nowinkami okołoinformatycznymi jest w stanie znaleźć dla siebie coś ciekawego. Zatem nie tędy droga.

Zastanawialiśmy się,

co powinno być rzeczywistym motywatorem do opłacania przez Państwa składek członkowskich, abyście mieli poczucie dobrze wydanych pieniędzy. Odpowiedź nasunęła się sama: przecież możemy wspólnie przeistoczyć Oddział Wielkopolski PTI w rodzaj "inkubatora" podstawowej działalności edukacyjno-popularyzacyjnej w obszarze informatyki. Nie zorganizujemy dużej konferencji naukowej lub biznesowej, bo nie mamy wystarczających zasobów i kadr. Owszem, w nadchodzącym roku będziemy organizować w Poznaniu konferencje KKIO-SCR-SMI-SPA (szczegóły na ten temat znajdą się w styczniowym newsletterze), ale to raczej wyjątek potwierdzający regułę. Nie jesteśmy poważnym partnerem dla władz samorządowych i administracji publicznej, bo jesteśmy zbyt mało aktywni. Ale z łatwością możemy zająć się pomaganiem tym, którzy wykonują ciężką pracę u podstaw. Konkursy informatyczne w szkołach, gimnazjach i liceach, pomoc w imprezach organizowanych przez koła studenckie, wyjazdy uczniów i studentów na krajowe konferencje i imprezy programistyczne - te wszystkie formy wspierania rozwoju informatyki w Wielkopolsce leżą w granicach naszych możliwości finansowych i organizacyjnych. Przypominamy Wam, że całą pracę członkowie Zarządu OW PTI wykonują w czynie społecznym, więc ani złotówka nie jest przeznaczana na wynagrodzenia, diety, itp. Z drugiej strony jesteśmy pasjonatami informatyki i zależy nam bardzo na tym, żeby uczenie informatyki w województwach lubuskim i wielkopolskim było nowoczesne, angażujące i ciekawe, aby w przyszłości to tutaj powstawały rewolucyjne startupy, a duże firmy informatyczne z łatwością znajdowały wysokiej jakości kadry. Jesteśmy w stanie oceniać zgłaszane do nas propozycje i wydawać pieniądze w sposób efektywny, racjonalny i wydajny - aby każda złotówka trafiła tam, gdzie najbardziej zaowocuje w przyszłości. Chcemy pomagać nauczycielkom i nauczycielom informatyki na poziomie szkół podstawowych, gimnazjów i liceów. Nawet niewielkie wsparcie finansowe, pomoc w zorganizowaniu wycieczki do Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, czy wizytacja budynków Politechniki Poznańskiej, może być tym co skłoni młodą dziewczynę lub młodego chłopaka do związania swojej przyszłości z informatyką. Z doświadczenia wiemy, z iloma problemami finansowymi borykają się organizacje studenckie. Pragniemy dofinansowywać ich inicjatywy (takie jak google io extended czy DevJS) i w ten sposób kształcić sobie nowe pokolenie członkiń i członków PTI.

Reasumując,

oto nasza propozycja. Jako Zarząd OW PTI skupimy się przede wszystkim na pomocy organizacyjnej i finansowej w obszarze popularyzacji i nauczania informatyki. Państwo, jako członkinie i członkowie OW PTI, nie będziecie mieć z tego żadnych bezpośrednich korzyści. Zamiast tego, będziecie mieli Państwo świadomość, że każda wpłacana corocznie przez Państwa złotówka została przeznaczona na wsparcie wartościowych oddolnych inicjatyw, które bez Waszej pomocy być może nie miałyby szans na realizację. Mówiąc krótko: chcemy Was zmienić w mecenasów informatyki. Jeśli akceptujecie Państwo tę koncepcję, to serdecznie prosimy o sprawdzenie stanu swoich składek członkowskich (szczegółowych informacji udziela Skarbnik OW PTI kol. Wojciech Complak) i ich opłacenie. W przypadku dużych zaległości uiszczenie jednej lub dwóch zaległych składek będzie dla nas stanowiło sygnał, że chcecie Państwo uczestniczyć w działaniach OW PTI. Bardzo interesuje nas też Państwa opinia, jeśli macie Państwo swoje zdanie na temat tego, w jaką stronę powinien kierować się Oddział Wielkopolski PTI oraz całe Towarzystwo, prosimy o podzielenie się nim pisząc na adres kontakt@pti.poznan.pl - wszystkie Państwa listy opublikujemy w następnym newsletterze. Gdyby (oby!) okazało się, że ten list wzbudzi większy odzew, to szybko pomyślimy o bardziej interaktywnym forum wymiany opinii.

W trakcie

I Letnich Spotkań PTI

odbyła się też debata o przyszłości PTI prowadzona przez kol. Marka Wierzbickiego. Z podsumowaniem głosów pojawiających się w dyskusji można się zapoznać w prezentacji przygotowanej przez kol. Wierzbickiego. Jest to wizja nieco inna od wizji proponowanej Państwu przez nas, ale nie mniej interesująca i warta zastanowienia. Dowodzi, że w PTI jest wystarczająco dużo osób, którym na sercu leży przyszłość Towarzystwa i które chcą kształtować przyszły obraz PTI. Musimy jednak pamiętać, że tylko wspólna praca i aktywność pozwolą na realizację celów, jakie stawia sobie PTI.

Jeśli ktoś z Państwa będzie chciał za pomocą newslettera przekazać jakąś wiadomość pozostałym członkiniom i członkom Oddziału Wielkopolskiego PTI, serdecznie prosimy o kontakt pod adresem kontakt@pti.poznan.pl