Andrzej Halicki szefem MAC - dziś uroczystość powołania rządu Ewy Kopacz

W Pałacu Prezydenckim odbyła się dziś uroczystość powołania rządu Ewy Kopacz.

Na ministra administracji i cyfryzacji zaprzysiężony został Andrzej Halicki. Zastąpił na tym stanowisku Rafała Trzaskowskiego.

Andrzej Halicki urodził się 26 listopada 1961 roku w Warszawie. Ukończył studia na Wydziale Handlu Wewnętrznego SGPiS (współcześnie SGH) w dziedzinie ekonomiki transportu lotniczego. W trakcie studiów w latach 1986-89 był członkiem podziemnych, międzyuczelnianych i krajowych władz Niezależnego Zrzeszenia Studentów oraz liderem NZS na SGPiS. Po ukończeniu studiów w latach 1990-92 pełnił funkcję rzecznika prasowego oraz członka władz krajowych Kongresu Liberalno-Demokratycznego (m.in. za czasów premiera Jana Krzysztofa Bieleckiego).
Podczas I kadencji Sejmu był rzecznikiem prasowym Klubu Parlamentarnego KLD. Halicki na początku lat dziewięćdziesiątych był szefem działu spraw publicznych, a następnie dyrektorem w amerykańskiej agencji Burson-Marsteller. W 1993 pełnił funkcję doradcy ministra przekształceń własnościowych, a rok później był rzecznikiem Programu Powszechnej Prywatyzacji. Był także członkiem Rady Krajowej Unii Wolności. Od 1996 r. prowadził, stworzoną przez siebie agencję GGK Public Relations działającą w ramach międzynarodowej agencji Lowe GGK, należącej do największej światowej sieci reklamowej IPG (InterPublic Group of Companies). W 2007 roku rozstał się z firmą zostając posłem zawodowym. Do Platformy Obywatelskiej należy od 2001 roku. W latach 2009-2010 pełnił funkcję rzecznika prasowego klubu parlamentarnego PO RP. W maju 2010 roku został Przewodniczącym PO na Mazowszu, a w październiku 2013 roku został ponownie wybrany na to stanowisko. Jest członkiem władz krajowych PO. W 2011 został posłem VII kadencji Sejmu RP. Był przewodniczącym Sejmowej Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej oraz członkiem Komisji Spraw Zagranicznych. W styczniu 2012 roku został Wiceprzewodniczącym Zgromadzenia Rady Europy.