PTI współorganizuje i patronuje konkursom informatycznym dla młodzieży szkolnej

Kraków

W poniedziałek 8 kwietnia 2013 r. odbyła się uroczystość podsumowująca

VIII edycję Małopolskiego Konkursu Informatycznego dla Gimnazjalistów,

zorganizowanego przez Kuratorium Oświaty i objętego patronatem Małopolskiego Oddziału PTI oraz Akademii Górniczo-Hutniczej.

W tegorocznej edycji wzięło udział 2312 uczniów, z ok. 300 szkół, do etapu rejonowego przystąpiło 419 uczniów z 183 szkół a finał w Zespole Szkół Elektrycznych Nr 1 w Krakowie pisało 119 uczniów.

Podczas gali wyróżniono 22 najlepszych uczniów wraz z ich opiekunami z małopolskich gimnazjów, którzy zdobyli w konkursie tytuł laureata. Nagrody dla najlepszych ufundowali: firma PLATINET, Oddział Małopolski PTI, ERI Software, PWN, Helion, SAD i Image Recording Solutions.

Uroczystość odbyła się w budynku Katedry Informatyki AGH. Władze uczelni reprezentował dr Marek Gajęcki z Katedry Informatyki Elektroniki i Telekomunikacji), zaś z ramienia PTI w gali wzięła Beata Chodacka (członek Zarządu Głównego PTI) oraz Jacek Niwicki (wiceprezes Oddziału Małopolskiego PTI).

* * *

W piątek 26 kwietnia 2013 roku w Katedrze Informatyki Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie odbędzie się

Finał Międzynarodowego Konkursu Programistycznego BALTIE 2013

Organizatorami finału jest słowackie Stowarzyszenie TIB oraz Małopolski Oddział PTI.

Baltie to nowe podejście do nauki programowania. Kiedy w czerwcu 2012 roku pan Bohumír Soukup ze Stowarzyszenia TIB na Słowacji zaprezentował nam możliwości systemu byliśmy do tego stopnia oczarowani, że zdecydowaliśmy się przyłączyć do projektu. W tym roku w rozgrywkach wzięło udział 3448 uczniów ze szkół z czterech państw – Słowacji, Białorusi, Czech oraz Polski. Uczestnicy konkursu mieli od 5 do 19 lat. Udział w krakowskim finale potwierdziło 126 zawodników z 3 państw. Uczniowie z Białorusi dołączą do nich poprzez połączenie internetowe.

Analiza danych z dwuletniego pilotażu projektu Twórcza Informatyka z Baltie (2.200 szkol, 2.900 nauczycieli i 22.000 uczniów) pokazują, że udało się znaleźć sposób, jak wprowadzić naukę programowania, logicznego i twórczego myślenia do polskich szkół, już od I klasy szkoły podstawowej.

Wszystkie informacje o konkursie: www.baltie.net.

Szczecin

W sobotę przedstawiciele PTI Barbara Królikowska i Mirosław Zajdel uczestniczyli w rozdaniu nagród

X Ogólnopolskiego Konkurs Wiedzy Informatycznej Uczniów Szkół Gimnazjalnych 2012-2013 „KOMPUTER DLA MŁODEGO BIZNESMENA”


Organizatorem konkursu było IV Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie, wspomagane przez Urząd Miejski w Szczecinie, Zachodniopomorskie Kuratorium Oświaty, Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie oraz Towarzystwo Miłośników Czwórki „Szczypawka”. Patronat merytoryczny sprawowali pracownicy naukowi Wydziału Informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego i eksperci Polskiego Towarzystwa Informatycznego.

W ścisłym finale, który odbył się w dniach 11-13 kwietnia 2013 r., wzięło udział 32 uczniów z całej Polski.

Nagrody dla laureatów ufundowali Microsoft, SGI, Tieto, Vulcan, EuroAfrica, Multimedia Polska, Techland oraz Polska Fundacja Przedsiębiorczości. Zdobywców trzech pierwszych miejsc dodatkowo uradowała kilkudniowa wycieczka do Brukseli.

Wrocław

Oddział Dolnośląski Polskiego Towarzystwa Informatycznego objął patronatem

VI Rejonowy Konkurs Informatyczny dla Szkół Ponadgimnazjalnych w Jarocinie

Celem konkursu jest propagowania wiedzy i umiejętności informatycznych wśród młodzieży

Konkurs odbył się 11 kwietnia 2013 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Jarocinie.

Po raz pierwszy konkurs objął swym zasięgiem szkoły z powiatów sąsiadujących tym samym zyskując rangę regionalnego. W zmaganiach konkursowych wzięło udział 42 uczniów z 5 szkół ponadgimnazjalnych z terenu Jarocina, Krotoszyna i Pleszewa. Stawili się uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. St. Staszica w Pleszewie, Zespołu Szkół Technicznych w Pleszewie, I-go Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie, Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Tadeusza Kościuszki w Jarocinie oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Jarocinie.

Otwarcia konkursu dokonała dyrektor ZSP nr 1 w Jarocinie Małgorzata Karwacka wraz z wicestarostą Powiatu Jarocińskiego Mirosławem Drzazgą, prof. WWSHE dr Karolem Sroką oraz dyrektorem Oddziału PKO BP w Jarocinie Pawłem Jachowskim. Następnie konkursowicze przystąpili do pierwszej części rozgrywek informatycznych, które składały się z testu obejmującego wiadomości z przedmiotu technologia informacyjna w zakresie rozszerzonym oraz zadania algorytmiczne.

W oczekiwaniu na wyniki I etapu uczestnicy regenerowali siły przy pysznym spaghetti przygotowanym przez klasy Technikum Żywieniowego pod opieką mgr Aliny Łuczak oraz mgr Karoliny Szymenderskiej.

Uczniowie z największą liczbą punktów zostali zakwalifikowani do II etapu konkursu, w którym na stanowiskach komputerowych zmagali się z zadaniami związanymi z praktycznym zastosowaniem arkusza kalkulacyjnego, baz danych i narzędzi programistycznych.

Zwycięzcą konkursu został Adam Jankowski - uczeń III klasy z LO w Jarocinie, który odebrał nagrodę w postaci tabletu SAMSUNG GALAXY ufundowanego przez Interatywną Agencję Reklam P11 z Jarocina. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni upominkami, a dziesiątka finalistów otrzymała wartościowe nagrody ufundowane przez sponsorów.