MERA-400 ponownie żyje – w komputerze PC

Mera 400 – komputer będący następcą słynnego minikomputera K-202, produkowany w latach 1976-1987 w Zakładach Systemów Minikomputerowych MERA w Warszawie, jedno z najbardziej udanych osiągnięć polskiej informatyki - ponownie żyje i działa!

Nowym wcieleniem MERA-400 jest emulator systemu EM400 działający w środowisku PC, opracowany przez Jakuba Filipowicza. Jak informuje Autor, w ostatnich dniach emulator EM400 pomyślnie zaliczył krytyczny test poprawności – udało się na nim uruchomić operacyjny CROOK-5 (system operacyjny MERA-400 opracowany przez Instytut Okrętowy Politechniki Gdańskiej).

Autor tego niezwykłego opracowania, Jakub Filipowicz, jest absolwentem Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej. Prace nad emulacją MERA-400 wykonuje w ramach osobistego hobby.

Uruchomienie systemu operacyjnego to tylko kolejny etap szeroko zakrojonego programu. Jak informuje sam Autor:

Kamienie milowe, które przez nieco ponad rok prac zostały osiągnięte, to (chronologicznie):

 1. Emulacja procesora, pamięci i systemu przerwań minikomputera.
 2. Powstaje http://mera400.pl
 3. Odnalezienie brakujących elementów dokumentacji (opisy systemu wejścia-wyjścia komputera)
 4. Napisanie assemblera skrośnego, dzięki któremu można na komputerze PC tworzyć oprogramowanie dla MERY-400.
 5. Assembler pozwolił na przygotowanie około 170 testów emulacji procesora - na tym etapie wiedziałem, że emulacja jest zgodna z dokumentacją, ale nie wiedziałem, na ile zgodna z prawdziwą maszyną. Nie miałem też oprogramowania innego niż moje testy, żeby tę wierność zweryfikować.
 6. W międzyczasie, dzięki uprzejmości Muzeum Techniki uzyskałem dostęp do znajdującej się tam MERY-400. Nie można było jej uruchomić, postanowiłem więc spróbować odczytać zawartość dysku komputera innymi metodami.
 7. Po trzech miesiącach prac dysk udaje się odczytać. Aby tego dokonać, musiałem skonstruować urządzenie, pozwalające podłączyć dysk do współczesnego komputera i napisać oprogramowanie, dzięki któremu jego zawartość odczytałem.
 8. Ponieważ dysk zapisany był pod systemem operacyjnym CROOK-5, musiał powstać kolejny program, dzięki któremu wśród danych zapisanych na dysku można było wyodrębnić konkretne pliki zapisane w tym systemie. To ostatecznie daje mi skarbnicę danych z prawdziwej MERY-400: system operacyjny, narzędzia dla niego, programy użytkowe, źródła oprogramowania i mnóstwo dokumentacji.
 9. Powstaje emulacja procesora peryferynjego MULTIX, produkowanego przez Amepol i dysku Winchester, podłączanego do MULTIX-a.
 10. Rozpoczynają się próby uruchomienia systemu operacyjnego CROOK-5. Ten etap trwał około 4 miesięcy i przyniósł kilka poprawek emulacji procesora.
 11. Powstaje emulacja terminala znakowego, CROOK-5 zostaje ostatecznie uruchomiony i komunikuje się z użytkownikiem.

Plany:

 1. Ukończenie emulacji urządzeń wejścia-wyjścia (kanał pamięciowy, procesor peryferyjny PLIX, dysk MERA 9425, stacja dyskietek, zegar czasu rzeczywistego Amepolu).
 2. Przygotowanie wersji emulatora dla systemu Windows (póki co działa tylko w systemie Linux).
 3. Nieustanne poszukiwania kolejnych nośników zapisanych na MERZE-400 i próby ich odczytania.
 4. Udostępnienie na http://mera400.pl ogromu dokumentacji, którą w międzyczasie zdobyłem (to wymaga po pierwsze uzyskania zgód autorów, a po drugie niemałych prac edytorskich).

Uwaga: cały kod źródłowy powstającego oprogramowania jest dostępny na otwartej licencji.

Więcej informacji: http://mera400.pl