Informatyczny wrzesień PTI

Podobnie jak w latach ubiegłych, wrzesień 2013 będzie okresem bardzo aktywnej działalności Polskiego Towarzystwa Informatycznego.

1. FedCSIS 2013

W dniach 8-11 września odbędzie się w Krakowie naukowa konferencja informatyczna Federated Conference on Computer Science and Information Systems – FedCSIS 2013.

Na FedCSIS’2013 złoży się 19 seminariów, sympozjów i workshopów uporządkowanych w 6 nurtów tematycznych:

AAIA'13 - 8th International Symposium Advances in Artificial Intelligence and Applications
CSNS - Computer Science & Network Systems
ECRM - Education, Curricula & Research Methods
iNetSApp - Innovative Network Systems and Applications
IT4MBS - Information Technology for Management, Business & Society
SSD&A - Software Systems Development & Applications

Patronat na konferencją objęli:

• Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Barbara Kudrycka
• Minister Administracji i Cyfryzacji Michał Boni
• Prezes PAN prof. Michał Kleiber
• Rektor AGH prof. Tadeusz Słomka
• Marszałek Małopolski Marek Sowa
• Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu prof. Andrzej Gospodarowicz
• Prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski

Referaty wiodące wygłoszą:

• Wil van der Aalst, Technische Universiteit Eindhoven, Netherlands
• Barrett R. Bryant, University of North Texas
• Pedro José Marrón, University of Duisburg-Essen and Fraunhofer FKIE
• Márta Nagy Rothengass DG Communications Networks, European Commission
• Jacek M. Zurada, University of Louisville

Jak ocenia główny animator FedCSIS Marcin Paprzycki : „FedCSIS jako jedna z nielicznych konferencji już kolejny raz odnotowuje wzrost zarówno liczby uczestników jak i wartościowych referatów. Jak widać, nasza koncepcja konferencji 'sfederowanej' - w której każdy nurt tematyczny ma swoją nazwę i zachowuje swoją historię - znakomicie się sprawdza. Pozwala ona bowiem elastycznie reagować na nowe tendencje i kierunki badań, jednocześnie zachowując przejrzystość tematyki i unikając wrażenia merytorycznego chaosu.”

W FedCSIS’2013 weźmie udział 297 uczestników z 36 krajów (m.in. z Brazylii, Chile, Chin, Kolumbii, Czech, Egiptu, Estonii, Francji, Niemiec, Grecji, Japonii, Litwy, Malezji, Meksyku, Omanu, Rosji, Arabii Saudyjskiej, Tajwanu, Turcji i USA), którzy zaprezentują 263 referaty.

Organizatorami konferencji są: Wrocławski Uniwersytet Ekonomiczny, Instytut Badań Systemowych PAN, Akademia Górniczo-Hutnicza oraz Polskie Towarzystwo Informatyczne.

Uczestników FedCSIS'2013 czeka spora atrakcja w postaci zwiedzania Kopalni Soli w Wieliczce.

2. Konferencyjny tryptyk SMI + KKIO + SCR

Oddział Zachodniopomorski Polskiego Towarzystwa Informatycznego przypomina, że w dniach 18-20 września 2013 r. odbędą się w Szczecinie trzy ważne, legitymujące się długą tradycją konferencje naukowe:

Tematyka SMI 2013 obejmuje m.in.: zarządzanie projektami informatycznymi, problemy społeczeństwa informacyjnego, inżynieria systemów informatycznych, technologie internetowe, metody sztucznej inteligencji, grafika komputerowa i multimedia, modelowanie i symulacja komputerowa.

Tematyka konferencji KKIO 2013: budowa aplikacji, inżynieria wymagań, modelowanie, projektowanie i implementacja oprogramowania, platformy komunikacji i współpracy programistów, technologie integracji usług w procesy biznesowe.

Obszary tematyczne SCR 2013 to m.in.: modelowanie, specyfikacja, analiza i metody formalne, projektowanie systemów czasu rzeczywistego i środowisk wykonawczych, testowanie, diagnozowanie i bezpieczeństwo funkcjonalne, mechanizmy czasu rzeczywistego w systemach wbudowanych, metody sztucznej inteligencji, zastosowania w sterowaniu, robotyce i mechatronice.

Organizatorami SMI, KKIO i SCR są:

Wszystkie trzy konferencje odbędą się na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego. Organizatorzy gwarantują wysoki poziom merytoryczny sesji tematycznych, inspirujące dyskusje i ciekawe wydarzenia.

3. VIII Konferencja "Technologie Eksploracji i Reprezentacji Wiedzy"

Oddział Podlaski PTI serdecznie zaprasza do udziału w VIII Konferencji "Technologie Eksploracji i Reprezentacji Wiedzy", która odbędzie się w dn. 25-28 września 2013 r. w Hołnach Mejera.

Konferencja poświęcona będzie szeroko rozumianej problematyce informatycznych technologii eksploracji i reprezentacji wiedzy, w szczególności z zakresu nauk medycznych i społecznych.

Tematyka konferencji obejmie m.in.:

Organizatorami konferencji są: Oddział Podlaski PTI, Politechnika Białostocka, Uniwersytet Białostocki oraz Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.

4. II Zlot PTI

W czasowym interwale oddzielającym konferencje szczecińskie i podlaską TEiRW najbardziej aktywni członkowie zdążą się spotkać na II Zlocie PTI, organizowanym przez Tomasza Klasę. Podobnie jak przed rokiem, Zlot odbędzie się w Międzyzdrojach w Ośrodku Wypoczynkowym Stilo w dniach 20 - 22.09.2013.

Program przewiduje m.in. panele dyskusyjne na takie tematy jak:

a także ognisko, konkursy z nagrodami, dobrą pogodę i znakomitą atmosferę.