Wiesław Paluszyński w "Wyborczej"

W dzisiejszej (23.05.2012) "Gazecie Wyborczej" na str. 26 ukazał się obszerny wywiad z Wiesławem Paluszyńskim pt. "Paluszyński: Nie stać nas na brak e-dowodów", przeprowadzony przez red. Przemysława Poznańskiego. Rozmowa dotyczy spraw związanych z elektronicznym dowodem osobistym.

Wiesław Paluszyński został przedstawiony jako: "...prezes spółki Trusted Information Consulting, która wraz z Consortia, On Track Innovations i ASEC wchodziła w skład konsorcjum startującego w przetargu na blankiety e-dowodów. Ekspert Polskiego Towarzystwa Informatycznego, członek Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji."

Cyt: "Przemysław Poznański: E-dowody będą, ale później. Bo nie ma usług, które pozwoliłyby skorzystać z funkcji elektronicznego dokumentu - to argumenty wiceministra Romana Dmowskiego, które padły w wywiadzie dla "Gazety". Może rzeczywiście e-dowód nie jest nam jeszcze potrzebny?

Wiesław Paluszyński: - Dla mnie komunikat, że wdrożenie e-dowodów trzeba przesunąć, oznacza, że rząd pana premiera Tuska przyznaje iż zarówno w poprzedniej kadencji, jak i "po reformie", nic nie zrobił w zakresie budowy nowoczesnego dokumentu identyfikacyjnego. Pozwolę sobie jednak nie zgodzić się z rządem - twierdzę, że zrobił sporo i dlatego nie ma żadnego powodu, żeby w Polsce nie było już teraz e-dowodu. Obowiązuje ustawa o dowodach przewidująca wydawanie elektronicznego dokumentu, są projekty rozporządzeń technicznych do tej ustawy, zmieniono szereg ustaw przewidujących zastąpienie obowiązku meldunkowego zgłoszeniem zmiany miejsca zamieszkania. Jedyne, czego nie zrobiono to migracja starej bazy danych z gmin do rejestru centralnego."

Tekst jest dostępny również na stronie wyborcza.biz.