Członek PTI twórcą oprogramowania polskiego satelity

Jak się dowiadujemy, głównym twórcą oprogramowania komputera pokładowego satelity PW-Sat jest członek Oddziału Mazowieckiego PTI Michał Kurowski. Drugim programistą jest Marcin Iwiński.

Satelita PW-Sat został wyniesiony na orbitę 13 lutego 2012 roku podczas pierwszej misji rakiety Vega. Start z Gujańskiego Centrum Kosmicznego miał miejsce o godzinie 10:00 GMT. Ładunkiem użytecznym rakiety były satelity LARES i ALMASat oraz siedem pikosatelitów w standardzie CubeSat, zbudowanych na europejskich uczelniach. PW-Sat został wyrzucony z zasobnika P-POD-2 około godziny 12:10 UTC rozpoczynając samodzielną misję. Sygnały nadawane przez satelitę zostały po raz pierwszy odebrane przez radioamatorów o godzinie 12:10 UTC. Stacja naziemna w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN odebrała pierwsze sygnały PW-Sat-aa o godzinie 13:15 czasu polskiego.

Komputer pokładowy odpowiada za zarządzanie pracą całego satelity. Poprzez system telekomunikacji odbiera z Ziemi komendy i przekazuje ich wykonanie do innych podsystemów. Jednocześnie zbiera informacje np. o temperaturze ścian satelity oraz stanie zasilania, buforuje je i przygotowuje do przesłania do naziemnej stacji odbiorczej w czasie sesji komunikacyjnej. Dodatkowe informacje pojawią się, gdy rozłożony zostanie ogon z eksperymentalnymi fotoogniwami (służący także jako element systemu deorbitacji).

Komputer pokładowy zbudowany jest w architekturze ARM7 (procesor AT91SAM7A1, 32-bit RISC, pakiet NanoMind A702) z 2 MB SRAM oraz 4 MB Flash Memory. Specyfikacja pod http://gomspace.com/documents/GS-DS-NM702-1.5.pdf. Oprogramowanie zostało zrealizowane w języku C-, działa pod kontrolą systemu operacyjnego klasy FreeRTOS.

Satelita PW-Sat ma realizować misję przez ok. rok, a następnie spłonie w atmosferze (po teście systemu deorbitacji).

Informacje na temat satelity można znaleźć m. in. na wikipedii oraz na stronie www.pw-sat.pl.

(inf. kol. Jerzy Kurowski)