Co się działo na SMI 2012

W dniach 20-22.09.2012 w Międzyzdrojach odbyła się 7. edycja konferencji Sejmik Młodych Informatyków (SMI). Na konferencję nadesłano 72 referaty, z których po pozytywnych recenzjach zaakceptowano 56 do publikacji w różnych wydawnictwach:

W konferencji uczestniczyło blisko 100 osób, w tym wielu obcokrajowców.

Konferencje rozpoczęło wystąpienie przewodniczącego Komitetu Programowego i Prezesa Oddziału Zachodniopomorskiego PTI prof. Zdzisława Szyjewskiego. Uczestniczący w ceremonii otwarcia Prezes PTI prof. Marian Noga pogratulował dobrej organizacji kolejnej edycji konferencji i wyraził pogląd, że decyzja o organizacji przyszłorocznej konferencji KKIO w Szczecinie jest trafnym wyborem.

Następnie wygłoszono 2 wykłady inauguracyjne:

oraz:

Bezpośrednio po wykładach zaprezentowano doświadczenia z projektów europejskich:

Piątek rozpoczęła sesja „Zarządzanie projektami informatycznymi”. Liderzy sekcji: prof. dr hab. Zdzisław Szyjewski (Uniwersytet Szczeciński), dr hab. inż. prof. PG Cezary Orłowski (Politechnika Gdańska). Sesja była realizowana wspólnie z Project Management Institute, który podejmuje działania zmierzające do otwarcia oddziału w Szczecinie. Planowana jest ścisła współpraca oddziału PMI z oddziałem zachodniopomorskim PTI.

Jeszcze przed obiadem równolegle odbyły się 2 sesje:

Po południu obradowała sesja „Symulacja komputerowa i analiza danych” - liderzy sekcji: dr hab. prof. US Małgorzata Łatuszyńska (Uniwersytet Szczeciński), dr hab. prof. US Kesra Nermend (Uniwersytet Szczeciński);

W sobotę równolegle z Panelem Młodych obradowała sesja „Zastosowania sztucznej inteligencji” - liderzy sekcji: prof. dr hab. Dorota Witkowska (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego), dr Krzysztof Kompa (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego) organizowana przez członków Koła PTI na Ursynowie.

Współbieżnie z obradami sesji realizowane były dwa warsztaty:

Główną sesją tematyczną w sobotę był Panel Młodych, gdzie doktoranci prezentowali po angielsku i po polsku tezy swoich prac doktorskich. Młodzi uczestnicy SMI mieli silną konkurencję jeszcze młodszych uczniów z Technikum w Kołobrzegu, którzy zaprezentowali wykonane i oprogramowane samodzielnie bardzo sprawnie funkcjonujące proste roboty. Pokaz robotów i omówienie ich oprogramowania rozpoczął sobotnie obrady i wzbudził bardzo duże zainteresowanie, które trwało aż do zakończenia konferencji. Udział uczniów Technikum z Kołobrzegu, gdzie pracuje nauczyciel informatyk absolwent Uniwersytetu, jest wynikiem rozwijanej współpracy z Oddziałem Zachodniopomorskim.

Podobnie jak w ubiegłych latach, podczas konferencji SMI 2012 został przeprowadzony konkurs Europejskiego Certyfikatu Zawodu Informatyka (EUCIP) oraz mistrzostwa w bowlingu o puchar Prezesa Oddziału. W jednej z sal kolega Tomek Klasa kontynuował dyskusje o problemach PTI z zainteresowanymi członkami.

Zaskoczeniem dla organizatorów SMI była frekwencja na zamknięciu obrad, większa niż na otwarciu konferencji. Sytuacja ta może wynikać z trudności w dotarciu do odległych Międzyzdrojów w pierwszym dniu konferencji oraz bardzo interesujący program, który został przedłużony poza ramy konferencji (wykład UNIZETO na temat podpisu elektronicznego) oraz piękna nadmorska pogoda. Uczestników pożegnał, gratulując organizatorom, Dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego prof. dr hab. Waldemar Tarczyński, współorganizator konferencji.

Zapraszamy na przyszłoroczną konferencję SMI 2013, która będzie organizowana wspólnie z konferencjami KKIO i SCR w dniach 18 – 20 września 2013.

Zdzisław Szyjewski