Młodzi polscy informatycy zdecydowanie najlepsi w Europie Środkowej

W dniach 7-12 lipca odbyła się w Gdyni 18. edycja Olimpiady Informatycznej Krajów Europy Środkowej (Central European Olympiad in Informatics). Zwycięzcą tegorocznej CEOI został Krzysztof Pszeniczny. Wyniki pozostałych członków polskich drużyn przedstawiają się równie imponująco:

W strefie medalowej obejmującej 25 pierwszych pozycji znalazło się aż 8 reprezentantów Polski.

CEOI jest corocznym konkursem programistycznym przeznaczonym dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Olimpiada jest rozgrywana od roku 1994, a jej pierwsza edycja miała miejsce w Rumunii. Uczestnikami tegorocznej Olimpiady są reprezentanci: Czech, Chorwacji, Niemiec, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier. Oprócz uczestników z tych krajów, w zawodach biorą udział reprezentanci państw zaproszonych. W tym roku była to młodzież ze Szwajcarii i Słowenii.

Olimpiada Informatyczna Krajów Europy Środkowej kształci kulturę informatyczną, rozwija zainteresowanie technologiami informatycznymi, a także propaguje integrację i współpracę krajów Europy Środkowej. CEOI przygotowuje również młodzież do startu w Olimpiadzie Międzynarodowej. Co roku zawodnicy z regionu środkowoeuropejskiego zdobywają złote medale w tym prestiżowym konkursie, tworząc światową czołówkę. Polska od wielu lat jest liderem regionu.

Organizatorami tegorocznej edycji Olimpiady Informatycznej Krajów Europy Środkowej byli: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Fundacja Rozwoju Informatyki i Uniwersytet Warszawski, a także Miasto Gdynia i Stowarzyszenie Talent.

Więcej informacji na temat CEOI.