Aktualności

Na Politechnice o wolności w internecie: „Informacja jak opium”

W środę 24 bm. odbyła się na Politechnice Warszawskiej konferencja "Granice wolności w internecie" zorganizowana przez Kancelarię Prezydenta RP.

Dla PTI relacjonuje Janusz Dorożyński:

Dzisiaj na Politechnice odbyła się konferencja "Granice wolności w Internecie" z udziałem ministra prezydenckiego Władysława Stasiaka. Poza zapowiedzianymi wcześniej imiennie dyskutantami obecni byli m.in. Jarosław Deminet, Tadeusz Rogowski, Michał Jaworski. Prezes PIIT Wacław Iszkowski przedstawił syntetyczny techniczny wykład o Internecie i jego różnych społecznie stronach. Dzisiejsze doniesienia o wycofaniu się Google’a na z góry upatrzone pozycje znalazły bardzo obrazowe i celne miejsce w tym wykładzie - kol. Iszkowski nazwał zmagania ww. firmy i rządu Chin kolejną (bodajże
czwartą) wojną opiumową. Opium stanowi oczywiście informacja.
Ogólny wydźwięk konferencji był taki - rejestry jako przede wszystkim nieefektywne technicznie - nie, stosowanie w Internecie tych samych zasad i ograniczeń jak w życiu realnych - tak, z przypomnieniem ogólnej zasady, że wolność każdej osoby kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność innej.