Aktualności

Sesja historyczna hitem 25. Jesiennych Spotkań PTI

Nagrana na wideo sesja będzie udostępniona na witrynie PTI

Ogromne zainteresowanie uczestników 25. Jesiennych Spotkań PTI, odbywających się w Mrągowie w październiku 2009 r., wzbudziła dwugodzinna sesja poświęcona historii informatyki. Atrakcyjność tego punktu programu Spotkań została z góry zapewniona faktem, że uczestniczyły w niej osoby będące żywą historią (nie tylko) polskiej informatyki: prof. Andrzej J. Blikle, dr Roman Dolczewski, dr inż. Wacław Iszkowski, inż. Jerzy S. Nowak i prof. Maciej M. Sysło.

Sesję ogromnie uatrakcyjniło zorganizowane przez prof. Sysłę „podręczne” muzeum techniki informatycznej, w którym znalazły się sięgające XIX w. eksponaty takie jak m.in. liczydła, maszyny do pisania, mechaniczne arytmometry, suwaki logarytmiczne i pierwsze elektroniczne kalkulatory.

Jedna z wielu zaprezentowanych na sesji, fascynujących ciekawostek: zalecenie wprowadzenia do programu szkół średnich elementów "programowania i numeryki" wydał... Komitet Wojewódzki PZPR we Wrocławiu w 1965 roku!

Historyczna sesja 25. Jesiennych Spotkań PTT została w całości nagrana na wideo i wkrótce zostanie udostępniona na witrynie PTI.