Aktualności

"OCALIĆ OD WYRZUCENIA" - inicjatywa PTI na rzecz ochrony zabytków polskiej informatyki

Organizatorzy Jesiennych Spotkań PTI, w tym przewodniczący Sekcji Historycznej PTI inż. Jerzy Nowak, wspólnie z Muzeum Techniki w Warszawie, ogłosili apel mający na celu ochronę zabytków polskiej informatyki:

Przekładamy je z półki na półkę, zaglądamy z sentymentem, coraz rzadziej, w końcu, przy kolejnych porządkach wyrzucamy na śmietnik. Stare dokumentacje, elementy komputerów, akcesoria. A tymczasem, przy tempie, jakie przybrał rozwój środków technicznych informatyki, są to już realne zabytki techniki. Instrukcja sprzed trzydziestu lat, coraz rzadsza, zwłaszcza, że zbyt wiele ich nie było.

Sekcja Historyczna Polskiego Towarzystwa Informatycznego, w porozumieniu z Muzeum Techniki w Warszawie, a po części w wyniku reakcji na wystawę w tymże muzeum, postanowiła ocalić od wyrzucenia materialne dowody sukcesów i osiągnięć polskich informatyków. K-202, wokół której wystawa się koncentruje, nie była jedynym przykładem wysokich kwalifikacji i pomysłowości polskich uczonych i inżynierów. Chcemy dowody tego, że inicjatyw takich było wiele, przekazać muzeum, po opracowaniu eksponatów i ich opisaniu. To pewnie ostatni moment, żeby te artefakty uratować i umieścić tam, gdzie ich miejsce, w polskim Muzeum techniki.

Zapraszamy wszystkich, którzy mają w domu, w pracy, na strychu, w pudle u kuzyna, jakiekolwiek ślady działalności technicznej w zakresie historii polskiej informatyki, do ich dostarczania do Biura Polskiego Towarzystwa Informatycznego:
ul. Puławska 39/4,
02-508 Warszawa
tel: +48 22 838 47 05
fax: +48 22 636 89 87
e-mail: kontakt@jesienne-spotkania-pti.org
Przed dostarczeniem prosimy o umieszczenie zdjęcia eksponatu z krótkim opisem na specjalnie przygotowanej stronie Jesiennych Spotkań.

Pierwsza partia eksponatów zostanie przekazana w trakcie seminarium „Sześćdziesiąt Lat Przemysłu Informatycznego w Polsce”

W dokumencie przekazania wymienione będą imię, nazwisko i kontakt z darczyńcą.

PTI jest tylko pośrednikiem i depozytariuszem, dary będą nieanonimowe.