Majowy Biuletyn PTI

Zachęcamy do lektury elektronicznej wersji Biuletynu PTI nr 2/2018, który został specjalnie przygotowany na majowe wydarzenia organizowane w ramach Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego 2018 oraz jubileuszu 70-lecia polskiej informatyki.

W numerze zamieszczamy kolejne eseje nadesłane w ramach akcji „Pamiętniki Informatyków”. Jerzy Kurowski opisuje długą historię systemu informatycznego SYMLEK, którego projektowanie rozpoczęto w latach 70-tych ubiegłego wieku. Marek Hołyński, kontynuując cykl historyczny, barwnie i jak zwykle szczegółowo opisuje odgałęzienie ze schematu Marczyńskiego, tym razem dotyczące komputerów Odra. Prezentujemy także medale, które zostaną wręczone podczas Wielkiej Gali Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego osobom szczególnie zasłużonym dla rozwoju sektora teleinformatycznego w Polsce. Do wątków historycznych, chociaż w innej perspektywie, stara się tez nawiązywać Artur Marek Maciąg w swoim artykule o poznawaniu siebie.

Poprzedni numer Biuletynu dotyczył wchodzącego w życie już w maju rozporządzenia RODO, dlatego nawiązując jeszcze raz do tego tematu zachęcam do przeczytania artykułu „Czy adres IP stanowi dane osobowe?”. Ponadto w numerze przeczytacie Państwo wywiad na temat portalu IT Szkoła oraz zapowiedz nowego modułu ECDL RODO. Na jednej z ostatnich stron numeru tradycyjnie publikujemy kolejny felieton Tomasza Klasy.

Maciej Godniak

Redaktor Naczelny Biuletynu PTI