Wizyta prof. Jennifer Widom na Politechnice Łódzkiej

W dniu dzisiejszym, 30 marca 2017 roku do Politechniki Łódzkiej przyjedzie prof. Jennifer Widom z Uniwersytetu Stanforda w USA. Wizyta - zorganizowana przez Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej (EEIA PŁ) oraz Centrum Kształcenia Międzynarodowego IFE - potrwa 3 dni. Oddział Łódzki PTI jest partnerem wspierającym tego wydarzenia.

Jennifer Widom jest profesorem informatyki oraz dziekanem na Uniwersytecie Stanforda. Obecnie wykorzystuje roczny urlop naukowy na prowadzenie darmowych kursów i warsztatów w różnych zakątkach świata. Swoją misję nazwała przenośnie „Odyseją Edukacyjną”. Na trasie jej podróży Polska jest jedynym krajem w Europie. Dr inż. Andrzej Romanowski, prodziekan ds. Studiów Stacjonarnych na Wydziale EEIA, na którego zaproszenie przyjeżdża pani Dziekan, podkreśla - To duże wyróżnienie i zaszczyt, że spośród wszystkich uczelni w naszym kraju, taka osobistość, jak profesor Widom, wybrała właśnie Politechnikę Łódzką.

Podczas swojej wizyty w PŁ, prof. Widom poprowadzi w Centrum Kształcenia Międzynarodowego dwudniowy kurs dla studentów dotyczący Big Data, czyli przetwarzania dużych zbiorów danych. Ta prężnie rozwijająca się dziedzina dotyczy gromadzenia informacji z różnych źródeł, ich analizowania i wykorzystywania w procesach podejmowania decyzji. Przewiduje się, że w ciągu kilku lat specjaliści z dziedziny Big Data będą jednymi z najbardziej pożądanych ekspertów na rynku pracy. Oprócz kursu Big Data zorganizowane zostaną warsztaty z zakresu Design Thinking oraz roli kobiet w świecie technologii - Women in Tech.

Przedstawiając sylwetkę profesor Widom warto również podkreślić fakt, że jest ona pionierką tzw. Masowych Otwartych Kursów Online (ang. massive open online course, MOOC), dostępnych w Internecie dla nieograniczonej liczby uczestników. Poza materiałami, takimi jak nagrania video, wykłady i zadania do rozwiązania, poprzez MOOC dostępne są także interaktywne fora, które umożliwiają stworzenie zwartej społeczności studentów i profesorów. Kurs: „Bazy danych” autorstwa profesor Widom to, jak do tej pory, ok. pół miliona zarejestrowanych użytkowników, 8 milionów wyświetleń video i 25 tysięcy zaświadczeń o ukończonym kursie, wydanych użytkownikom.

Więcej informacji znaleźć można na stronie http://www.kis.p.lodz.pl/odyseja-edukacyjna.html?lang=pl