Spotkanie Sekcji eZdrowie-życie bez barier

Sekcja „eZdrowie-życie bez barier” zaprasza 23 listopada 2017 r. (czwartek) o godzinie 18 na spotkanie, na którym zaprezentowana zostanie fascynująca kultura Głuchych oraz aplikacje, dzięki którym Głusi mogą porozumiewać się ze światem osób słyszących. W programie przewidziano także prelekcję na temat technologii wykorzystywanych w teleopiece, która pozwala usprawnić obsługę osób starszych i niepełnosprawnych, przez co podnosi ich jakość życia i zapewnia większe bezpieczeństwo. Ostatnia cześć spotkania przeznaczona będzie na omówienie strategii Sekcji eZdrowie-życie bez barier na następny rok.

Spotkanie odbędzie się w siedzibie Polskiego Towarzystwa Informatycznego w Warszawie, przy ul. Solec 38 lok. 103 (I piętro). Lokal jest dostępny dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Istnieje możliwość udziału zdalnego oraz zaangażowania tłumacza języka migowego – konieczne jest wcześniejsze zgłoszenie takich potrzeb organizatorom. Niezależnie od tego, wszyscy uczestnicy proszeni są o potwierdzenie swojej obecności mailowo. Wszelkie zgłoszenia i pytania prosimy wysłać na adres Przewodniczącej Sekcji eZdrowie-życie bez barier – Małgorzaty Piątkowskiej (mpiatkowska1@gmail.com).

Program

Prezentacja 1 – Migam.org

W dzisiejszych czasach króluje tzw. „kultura telefoniczna”, co oznacza, że najszybciej i najłatwiej można załatwić sprawę przez telefon. Osoby niesłyszące nie zadzwonią np. po karetkę pogotowia czy pomoc drogową. Inne metody komunikacji nie zawsze są dobre albo szybkie.

Dla osób Głuchych zazwyczaj pierwszym językiem jest polski język migowy, co powoduje barierę komunikacji pomiędzy otoczeniem a Głuchymi. Po prostu spotykają się dwa światy.

O tym jak można za pomocą aplikacji te światy ze sobą połączyć opowie Sławomir Łuczywek - Dyrektor Migam RKPK sp. z o. o. Firma jest zwycięzcą Mobile Trends Awards 2015 w kategorii Aplikacja/strona mobilna – komunikacja i społeczności (http://www.mobiletrends.pl/najlepsi-najlepszych-branzy-mobile-znamy-zwyciezcow-mobile-trends-awards-2015/).

Prezentacja 2 - Co zrobisz, kiedy zabraknie opiekuna?

Senior dużo czasu spędza w swoim mieszkaniu samotnie. Wyobraźmy sobie sytuację, w której niefortunnie przewróci się lub straci przytomność - nie będzie w stanie wykonać żadnej czynności ani wezwać pomocy. Ile czasu upłynie nim ktokolwiek dowie się o krytycznej sytuacji? ​Mechanizmy sztucznej inteligencji w zakresie eksploracji danych umożliwiają budowanie modelu zachowań seniora. Dostarczając różnorodnych informacji o aktywności osoby, z uwzględnieniem czynników zmiennych, można zbudować system, który automatycznie zareaguje na sytuacje krytyczne i szybko przekaże alert do opiekuna, rodziny lub sąsiada.

O teleopiece opowie nam Andrzej Bochacz, który jest informatykiem od ponad 30 lat, a od 26 lat realizuje pasje projektowania i wdrażania własnych rozwiązań IT w ramach działalności gospodarczej. Specjalizuje się w systemach kontroli i zarządzania sieciami handlowymi. Od kilkunastu lat realizuje projekty analizy wielowarstowej na potrzeby optymalizacji procesów i planowania działań operacyjnych.

Dyskusja na temat strategii i planu działań Sekcji

W dalszej części spotkania chcemy zaprosić uczestników do dyskusji nad strategią sekcji i planem działań przynajmniej na najbliższy rok.

Wstępnie zdradzimy, że planujemy seminarium na temat TEOPIEKI. Prezentacja Andrzeja Bochacza może być dobrym wstępem do przygotowania ciekawego programu.

Natomiast pierwsza prezentacja może być z kolei inspiracją do przygotowania wydarzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Głuchych i Języka Migowego. Święto obchodzone jest corocznie w ostatnią niedzielę września, stąd mamy niemal rok na spokojne przygotowanie przeglądu rozwiązań informatycznych ułatwiających funkcjonowanie osobom Głuchym. Chcemy także wskazać szereg potrzeb, które w przyszłości zostaną zrealizowane przez informatyków przy współpracy specjalistów różnych dziedzin - może wspólnie zrealizujemy ciekawy projekt.

Chcemy zasygnalizować, że bardzo ważnym problemem jest numer 112 dla Głuchych, ale o tym co już w tym temacie zrobiono i co czeka na rozwiązanie powiemy na spotkaniu.

O tych i innych przedsięwzięciach będziemy mogli wspólnie porozmawiać dlatego serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu.

Małgorzata Piątkowska, oprac. Paulina Giersz