PTI gratuluje sukcesów młodym polskim informatykom

Polscy uczniowie zdobyli cztery medale – 2 złote, 1 srebrny i 1 brązowy – podczas XXIX Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej, która rozpoczęła się 28 lipca w Teheranie.Tym samym wszyscy Polacy stanęli na podium i zajęli drużynowo 3. lokatę – po Japonii (3 złote krążki i 1 srebrny) oraz Chinach (2 złote medale i 2 srebrne). Polskiej drużynie udało się wyprzedzić takie potęgi jak Rosja, Stany Zjednoczone, Tajwan czy Korea Południowa.

Złoto wywalczył Mariusz Trela z V LO im. A. Witkowskiego w Krakowie oraz Anadi Agrawal, uczeń XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu. Srebro z zawodów przywiezie Stanisław Strzelecki z warszawskiego XIV LO im. Stanisława Staszica , a brąz – Jan Olkowski reprezentujący tę samą szkołę. Konkurencja w tych międzynarodowych zawodach uczniów szkół ponadgimnazjalnych była ogromna – wzięło w nich udział w sumie 304 młodych informatyków z 85 krajów.

To kolejny sukces Polaków w międzynarodowych zawodach informatycznych. Podczas tegorocznych Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym studenci Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW po raz kolejny stanęli na podium, zajmując II miejsce.

W Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej uzyskujemy świetne wyniki także od wielu lat. Nieprzerwanie od 2006 r. wszyscy polscy zawodnicy wracają z medalami. Wśród najbardziej utytułowanych Polaków są uczniowie Liceum im. Staszica w Warszawie - Andrzej Gąsienica-Samek i Marcin Andrychowicz. Pierwszy z nich w poprzednich edycjach zawodów zdobył 3 złote medale i 1 srebrny, a drugi – 3 złote. Doskonałe wyniki uzyskał także Jarosław Kwiecień z Liceum im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu, nagrodzony w ubiegłych latach 3 złotymi krążkami. Prof. Krzysztof Diks – przewodniczący Komitetu Głównego polskiej Olimpiady Informatycznej – podkreśla, że „w żadnej innej olimpiadzie przedmiotowej młodzi Polacy nie osiągają takich sukcesów jak w olimpiadzie informatycznej”.

Polska edycja Olimpiady organizowana była w tym roku już po raz 14. Jej zwycięzcy reprezentują nasz kraj na zawodach międzynarodowych. W ramach przygotowań do międzynarodowego finału, Polacy biorą udział także w Olimpiadzie Informatycznej Krajów Europy Środkowej oraz w Bałtyckiej Olimpiadzie Informatycznej. W tym roku w zawodach reprezentantów krajów basenu morza Bałtyckiego Polacy zdobyli 3 złote medale i 3 srebrne, natomiast w Olimpiadzie Informatycznej Krajów Europy Środkowej - 1 złoto i 2 srebrne krążki.

Serdecznie gratulujemy młodym polskim informatykom tak wielu sukcesów międzynarodowych!