Nowy numer Biuletynu PTI

Dostępna jest już cyfrowa wersja najnowszego Biuletynu PTI. Numer otwiera – tradycyjnie już – zestawienie krótkich notatek z najistotniejszych wydarzeń minionego kwartału. Wśród artykułów znalazła się także relacja z wręczenia odznaczeń państwowych członkom PTI oraz tekst na temat rozpoczęcia projektu „Utworzenie i funkcjonowania Rady ds. Kompetencji Sektora IT”, który Polskie Towarzystwo Informatyczne realizuje w partnerstwie z Polską Izba Informatyki i Telekomunikacji.

Wiele miejsca w najnowszym wydaniu poświecono na relacje z konferencji, które odbyły się zeszłej jesieni. Tomasz Klasa przygotował podsumowanie konferencji FedCSIS 2016, a Wiesław Półjanowicz opisał XI edycję TERW. Anna Borawska, Małgorzata Łatuszyńska, Tomasz Komorowski oraz Karolina Muszyńska przygotowali materiały o połączonych konferencjach Informatyka w Zarządzaniu (IwZ) oraz Computational Methods in Experimental Economics (CMEE).

Poza ogólną relacją z FedCSIS w numerze znajdują się także wywiady, które Tomasz Klasa przeprowadził z dwoma głównymi prelegentami - Frederikiem Ahlemanem oraz Stanem Matwinem. Pierwszy z nich opowiada o ewolucji i rewolucji cyfrowej oraz konieczności wprowadzenia innowacyjności do działów IT przedsiębiorstw. Stan Matwin przedstawił zaś system analizy wielkich woluminów danych (big data) wykorzystywany do sterowania ruchem morskim. Dzięki wyposażeniu statków w System Automatycznej Identyfikacji - AIS (Automatic Identification System) zbierać można dane, które po odpowiedniej analizie służą do optymalizacji połowów oraz obrony przed porwaniami.

Sporo miejsca w aktualnym numerze poświecono także kwestiom związanym z bezpieczeństwem. O najnowszych zagrożeniach w sieci okiem specjalisty bezpieczeństwa pisze Piotr Szukiewicz z Oddziału Pomorskiego PTI. Autor ten przygotował także drugi tekst - o specyfice pracy biegłego sądowego zajmującego się analizą danych informatycznych. Artur Marek Maciąg opublikował esej o zdrowym rozsądku, który powinien chronić użytkowników technologii cyfrowych przed zakusami cyberprzestępców. Ten blok tematyczny uzupełnia relacja Adama Mizerskiego ze spotkania na temat systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji zgodnego z normą PN-ISO/IEC 27001.

W najnowszym numerze nie zabrakło również kolejnego zabawnego i pouczającego felietonu Wojciecha Olejniczaka – tym razem dotyczył on „projektowania systemów w odległej galaktyce”.

Zapraszamy do lektury - http://biuletyn.pti.org.pl/BiuletynPTI_2016-04.pdf