Lutowy Klub Informatyka - patentowanie oprogramowania

Już na 21 lutego (wtorek) Klub Informatyka ma zaszczyt zaprosić swoich Sympatyków na kolejne spotkanie poświęcone oprogramowaniu. Tym razem będziemy omawiać kwestie patentowania oprogramowania.

Wydawałoby się, że w okresie gdy gospodarka staje się coraz bardziej cyfrowa, kwestia patentowania tworów niematerialnych, jakimi jest oprogramowanie, nie powinna wzbudzać niczyich emocji. Tym bardziej, że kraje, które są światowymi liderami w zakresie oprogramowania, raczej jego patentowania nie unikają.

W polskiej pragmatyce prawnej patentowanie czystego oprogramowania występuje jednak rzadko. Jeśli już patent na oprogramowanie był udzielany, to wiązano go z jakimś rodzajem urządzenia materialnego na którym program jest instalowany.

Patentowaniu oprogramowania przeciwni wydają się też być polscy informatycy. Polskie Towarzystwo Informatyczne dwukrotnie wyraziło taką opinię (2004, 2016). Niedawne stanowisko PTI z grudnia 2016 wynikło z opublikowania 15 listopada ub. r. rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 3 listopada 2016 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie dokonywania i rozpatrywania zgłoszeń wynalazków i wzorów użytkowych. W myśl nowego rozporządzenia łagodzi się dość dotąd restrykcyjny wymóg powiązania oprogramowania z obiektami materialnymi. W oświadczeniu ZG PTI czytamy: "Nie oznacza to, że PTI a priori odrzuca, niestety w tej chwili nieznane, polityczne, ekonomiczne lub inne podstawy przywołanej na początku stanowiska zmiany, lecz oczekuje co najmniej otwartego i szczerego przedstawienia przyczyn takiej decyzji."

W dyskusji która będzie miała miejsce podczas lutowego Klubu Informatyka zastanowimy się m.in. nad następującymi kwestiami:

Niezależnie od odpowiedzi na te pytania jedno powinno być jasne. Otoczenie prawne również w zakresie własności przemysłowej zmienia się. Występują już w Polsce precedensy patentowania, nawet dość abstrakcyjnych produktów. My informatycy musimy być tego świadomi. W lutowym Klubie Informatyka swoją wiedzą i doświadczeniem w tej dziedzinie podzielą się panowie: Arkadiusz Kwapisz (ekspert UPRP), Marek Bury (prowadzi kancelarię specjalizującą się w prawie patentowym), Jerzy Domżał (naukowiec, wynalazca).

Lokalizacja

Klub Informatyka odbędzie się 21 lutego w sali F-401 Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie przy ul. Kawęczyńskiej 36. Zaczynamy o godzinie 18:30, ale sugerujemy przyjść pół godziny wcześniej, żeby był czas na rozmowę z dawno nie widzianymi przyjaciółmi.

Wstęp na spotkanie jest wolny, jednak ze względów logistycznych wszystkich, którzy chcą wziąć udział, prosimy o potwierdzenie chęci uczestnictwa pod adresem mejlowym omaz(at)poczta.pl.

za: http://mazowsze.pti.org.pl/13,aktualnosci/article:173