Łódzkie świętowało Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego

Województwo Łódzkie włączyło się aktywnie w tegoroczne obchody Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego organizowanego przez Polskie Towarzystwo Informatyczne.

17 maja br. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego odbyło się spotkanie pn. „Łódzkie promuje ŚDSI”. Zgromadzonych gości – absolwentów i przyszłych uczestników projektu „Ucyfrowieni” powitali Jolanta Zięba-Gzik, członek Zarządu Województwa Łódzkiego oraz Krzysztof Pijanowski, Dyrektor Departamentu Cyfryzacji.

W trakcie spotkania przedstawiciele zaprzyjaźnionych instytucji działających w regionie, a także departamentów Urzędu Marszałkowskiego prezentowali narzędzia w sieci, za pomocą, których można lepiej poznać nasze województwo, podnieść swoje umiejętności cyfrowe, korzystać z Internetu w bezpieczny sposób, zadbać o swoje zdrowie, aktywnie spędzić czas wolny, zaplanować podróż komunikacją miejską lub koleją aglomeracyjną.

Małgorzata Wójcik-Juręczyk z referatu e-promocji Departamentu Promocji i Współpracy Zagranicznej UMWŁ z pasją opowiadała o portalu www.lodzkie.pl oraz narzędziach promocyjnych naszego województwa. Paweł Nowak - Naczelnik Wydziału SI Departamentu Cyfryzacji przedstawił projekt „Ucyfrowieni” i stronę internetową www.si.lodzkie.pl, na której znajduje się szereg informacji o inicjatywach skierowanych do mieszkańców zainteresowanych podnoszeniem swoich kompetencji cyfrowych. Magdalena Góralczyk z ŁOW NFZ informowała o funkcjonalnościach portalu www.nfz.lodz.pl. Magdalena Wachowicz-Skóra – Naczelnik Departamentu Polityki Zdrowotnej przedstawiła łódzką stronę internetową poświęconą zdrowiu – www.zdrowie.lodzkie.pl. Maksymilian Bednarek z Departamentu Sportu i Turystyki po raz pierwszy przedstawił nową wersję strony www.aktywne.lodzkie.pl, a Konrad Sadulski z Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej zachęcał do podróży pociągiem i pokazywał portal www.lka.lodzkie.pl. Możliwości sprawdzenia zawsze aktualnego rozkładu jazdy na stronie www.mpk.lodz.pl omówił Sebastian Grochala – rzecznik MPK Łódź. Joanna Zalewska z Departamentu Geodezji i Kartografii zaprezentowała łódzki geoportal.lodzkie.pl, a mł. asp. Michał Brykowski z Komendy Wojewódzkiej Policji przestrzegał przez lekkomyślnością w sieci.

W czasie przerw uczestnicy chętnie odwiedzali stoiska Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, MPK Łódź, ŁOW NFZ, Departamentów: Geodezji i Kartografii, Sportu i Turystyki oraz Polityki Zdrowotnej. Obsługujący je pracownicy służyli swoją wiedzą udzielając wszelkich informacji zainteresowanym gościom. Można było m.in. sprawdzić rozkład jazdy pociągów i kupić bilet przez Internet, nauczyć się kupować bilet komunikacji miejskiej w biletomacie, założyć konto w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta, a także dowiedzieć się gdzie się leczyć i ile trzeba czekać w kolejce do sanatorium.

„Łódzkie promuje ŚDSI” wzbudziło duże zainteresowanie uczestników, którzy zadawali dużo pytań i podkreślali, że zdobyli bardzo dużo ciekawych i przydatnych informacji, które będą mogli wykorzystać w codziennym życiu. Teraz korzystanie ze stron internetowych będzie o wiele łatwiejsze.

Spotkanie zakończyła Iwona Wojek – Zastępca Dyrektora Departamentu Cyfryzacji, która zgormadzonym gościom przekazała dyplomy uczestnictwa w spotkaniu.