Jak wspierać młodych, wybitnie uzdolnionych adeptów informatyki

Zapraszamy do wysłuchania audycji Polskiego Radia RDC, w której wystąpił Prezes Polskiego Towarzystwa Informatycznego Włodzimierz Marciński. Dyskutowano o postępującym rozwoju cyfrowym i konieczności wykształcenia coraz większej liczby wybitnych specjalistów-informatyków.

Przed nami stoją kolejne zmiany związane z rozwojem nowych technologii. Ekspansja sztucznej inteligencji staje się faktem. Już w tej chwili maszyna jest w stanie pokonać człowieka na wielu polach. Sztuczna inteligencja wygrywa nie tylko w sytuacjach ściśle określonych zasad i ustalonej kolejności decyzji – np. w szachach, ale także w strategicznych grach czasu rzeczywistego (np. Dota 2).

Postępujące wykorzystanie robotów, Internetu rzeczy i sztucznej inteligencji spowoduje wkrótce likwidację wielu miejsc pracy – zwłaszcza zawodów niżej wykwalifikowanych, ale także części posad copywriterów, redaktorów niższego szczebla i prawników. Na rynku pracy poszukiwani będą natomiast specjaliści potrafiący sterować i programować najwyżej klasy urządzenia oparte o sztuczną inteligencję. Dlatego wykształcenie osób wybitnie zdolnych w zakresie nauk ścisłych jest tak istotne.

Polska już teraz odnosi ogromne sukcesy w kształceniu informatycznym. Studenci polskich uczelni rokrocznie stają na podium Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym (ICPC, International Collegiate Programming Contest). W tym roku po raz kolejny przywieźli z zawodów złoty medal, wyprzedzając takie potęgi jak Rosja, Stany Zjednoczone, Tajwan czy Korea Południowa. Na poziomie szkół średnich – w Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej – także uzyskujemy świetne wyniki od wielu lat. Nieprzerwanie od 2006 r. wszyscy polscy zawodnicy wracają z medalami. Dzięki temu w światowych centrach badawczych zajmujących się rozwojem sztucznej inteligencją pracuje wielu polskich informatyków. Za granicą budują oni dobry wizerunek Polski, a część z nich wraca do kraju z niezwykle bogatym doświadczeniem zawodowym.

Należy zadbać, żeby wykształcić jak najwięcej takich wybitnych umysłów. Ponad rok temu powstała idea stworzenia Centrów Mistrzostwa Informatycznego. Celem projektu jest wykształcenie kadry nauczycielskiej, która będzie umiała pracować z uczniami wybitnie uzdolnionymi. Nauczycielom zaoferowane zostaną odpowiednie kursy, pomoce dydaktyczne i coaching bardziej doświadczonych specjalistów. Trzeba zadbać także o miejsce, w którym mogą się odbywać zajęcia dodatkowe dla uczniów oraz o wynagrodzenie dla nauczycieli wykonujących taką dodatkową pracę. Program ma rozpocząć się we wrześniu 2018 r.