IoT w zastosowaniach militarnych i nie tylko

Oddział Mazowiecki PTI ma zaszczyt zaprosić 17 października na Klub Informatyka, który w całości będzie poświęcony technikom IoT, czyli Internetowi Rzeczy, albo jak inni wolą – Internetowi Przedmiotów. Na ten jakże obecnie gorący temat wypowiedzą się zaproszeni goście z Wojskowej Akademii Technicznej: Zbigniew Zieliński oraz Janusz Furtak. W uzupełnieniu swoje poglądy na temat Interoperacyjność w czasach internetu rzeczy przedstawi Marcin Paprzycki. Spotkanie odbędzie się na Wydziale Zarządzania Politechniki Warszawskiej (ul. Narbutta 85, sala NT 242, tutaj mapka). Pierwsze wystąpienie rozpocznie się o godz. 18:30, ale organizatorzy zachęcają do wcześniejszego przyjścia i rozmów kuluarowych.

Wykorzystanie cywilnych rozwiązań IoT (tj. systemów dostępnych komercyjnie - ang. commercial off-the-shelf, COTS), ich integracja z wojskowymi systemami IoT, może istotnie poprawić możliwości uzyskiwania precyzyjnego obrazu sytuacji operacyjnej dla dowódcy. Podobna sytuacja występuje w przypadku systemów wspomagania akcji humanitarnych podczas likwidacji skutków katastrof, na przykład po trzęsieniu ziemi. W większości produkty i usługi COTS nie dostarczają jednak poziomu bezpieczeństwa, spełniającego wymogi wojskowe. Głównym wyzwaniem jest wdrożenie rozwiązań umożliwiających bezpieczne wykorzystanie zasobów dostarczanych przez komercyjne urządzenia IoT i cywilne środowiska inteligentne w celu wspomagania operacji wojskowych.

Podczas spotkania omówiona zostanie także koncepcja interoperacyjności Internetu Rzeczy. Wkrótce przestrzeń wokół nas wypełniona zostanie mnóstwem sensorów i urządzeń podłączonych do sieci. Ich optymalne wykorzystanie wymagać będzie współdziałania. Tymczasem coraz więcej firm oferuje własne, odrębne rozwiązania przeznaczone dla Internetu Rzeczy. Powstaje więc pytanie, w jaki sposób możliwe będzie przejście z okresu „rozdrobnienia feudalnego” do globalnego Internetu Rzeczy. W ramach prezentacji Interoperacyjność w czasach internetu rzeczy zarysowana zostanie odpowiedź na to pytanie. Prelekcja będzie bazować na wynikach projektu europejskiego Inter-IoT, w którym jednym z partnerów jest Instytut Badań Systemowych PAN.

Klub już tradycyjnie będzie filmowany. Wiąże się to każdorazowo z wyrażeniem przez wszystkich uczestników Klubu zgody na takie wykorzystanie ich wizerunku.

Wstęp wolny; jak zawsze ze względów logistycznych organizatorzy proszą o deklarację obecności pod adres: omaz(at)pti.org.pl.

za: https://mazowsze.pti.org.pl/13,aktualnosci/article:226