Zmarł dr Bronisław Żurawski, członek-założyciel PTI

Z przykrością informujemy, że w wieku 83 lat zmarł dr Bronisław Żurawski – członek-założyciel PTI, wszechstronny naukowiec zajmujący się fizyką, chemią i informatyką. Kol. Bronisław Żurawski należał do Oddziału Kujawsko-Pomorskiego PTI, a zawodowo związany był z Uniwersytetem im. Mikołaja Kopernika (UMK) w Toruniu. Do 1976 r. pracował jako adiunkt w tamtejszym Instytucie Fizyki, potem zajął się komputeryzacją Uniwersytetu – w latach 1976-1988 pełnił funkcję dyrektora Ogólnouczelnianego Ośrodka Obliczeniowego, a następnie, do 1992 r - kierownika Zespołu Sieci Komputerowych. W latach 1975-1988 był jednocześnie pełnomocnikiem rektora ds. rozwoju zastosowania metod informatycznych i technologiczno-obliczeniowych. Od 1993 r. kierował Pracownią Metod Komputerowych w Instytucie Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej UMK.

Dr Bronisław Żurawski poza pracą naukową, działał również w Związku Nauczycielstwa Polskiego przy UMK. Od 1999 pełnił nieprzerwanie funkcję prezesa uczelnianego Zarządu Związku.

W dowód uznania zasług naukowych i organizacyjnych został wyróżniony licznymi odznaczeniami państwowymi: Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 9 sierpnia. Msza święta żałobna odprawiona zostanie o godz. 13.00 w kościele Matki Boskiej Zwycięskiej w Toruniu przy ul. Podgórnej, ceremonia pogrzebowa odbędzie się na cmentarzu św. Jerzego przy ul. Gałczyńskiego.

Córce Katarzynie, która należy również do Oddziału Kujawsko-Pomorskiego, oraz całej Rodzinie, składamy wyrazy głębokiego współczucia i żalu.