Złota Księga PW dla Elżbiety Jezierskiej-Ziemkiewicz

Elżbieta Jezierska-Ziemkiewicz została uhonorowana Złotą Księgą podczas Święta Politechniki Warszawskiej. Nagroda Złotej Księgi wręczana jest absolwentom Politechniki w dowód uznania za ich dorobek naukowy i zawodowy. Elżbieta Jezierska-Ziemkiewicz jest drugą kobietą, której przyznano to wyróżnienie. Laudację podczas uroczystości wręczenia nagrody wygłosił Wiceprezes PTI Marek Hołyński. Poniżej przedstawiamy treść przemówienia:

„Elżbieta Jezierska-Ziemkiewicz po ukończeniu studiów na Wydziale Łączności Politechniki Warszawskiej zaczęła w 1964 r. pracować w Instytucie Maszyn Matematycznych w Warszawie.

Uczestniczyła konstruowaniu jednego z pierwszych polskich komputerów ZAM-41, biorąc udział m. in. w opracowywaniu jego procesora i samodzielnie stworzyła arytmometr zmiennego przecinka. Dzięki temu ta 24-bitowa maszyna mogła być stosowana do obliczeń i przetwarzania danych. Następnie brała udział w projekcie Jednolitego Systemu Elektronicznych Maszyn Cyfrowych (RIAD), rozwijanego w ówczesnych krajach RWPG, a bazującego na architekturze logicznej i systemie operacyjnym IBM 360. Współpracowała także z Zakładami Elwro przy projektowaniu komputera Odra 1305.

Od 1970 do końca 1972 r. pracowała w zespole inż. Jacka Karpińskiego nad konstrukcją pierwszego polskiego minikomputera K-202. Projekt powstał we współpracy z firmami z Wielkiej Brytanii: Data-Loop oraz MB Metals, dzięki czemu polscy konstruktorzy mieli dostęp do najnowocześniejszych podzespołów. Wiedza i doświadczenie zdobyte przez zespół podczas prac nad K-202 zostały potem spożytkowane przy kolejnym projekcie, podczas budowy komputera MERA-400. Elżbieta Jezierska-Ziemkiewicz od 1973 r. koordynowała wszystkie prace jako główny konstruktor i tę samą rolę sprawowała przy następnej maszynie MX-16. Należy podkreślić, że w sumie wyprodukowano 650 sztuk komputera MERA-400, które znalazły zastosowanie zarówno w jednostkach naukowych, jak i w przemyśle (min. w Papierni Klucze, Hucie Szkła Jaroszowiec i Mostostalu Zabrze).

Jej pracę w Instytucie Maszyn Matematycznych przerwał stan wojenny. W późniejszym okresie wyemigrowała z Polski i pracowała jako konstruktor komputerów w Stanach Zjednoczonych i we Francji, m.in. dla firmy Bull. Była także jurorem w konkursie „European Union Contest for Young Scientists”.

W uznaniu udziału w rozwoju polskiej informatyki mgr inż. Jezierska-Ziemkiewicz w grudniu 2012 r. otrzymała medal 30-lecia Polskiego Towarzystwa Informatycznego, a w lutym 2016 r. została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP za wkład w polską naukę i promocję polskich technologii. Uroczystość wręczenia odznaczenia miała miejsce w Paryżu, gdzie aktualnie mieszka.”

Elżbieta Jezierska-Ziemkiewicz opowiadała o swojej drodze zawodowej na Seminarium Historycznym PTI – wykład został zarejestrowany, można go obejrzeć na kanale Polskiego Towarzystwa Informatycznego na YouTube’ie (https://www.youtube.com/watch?v=kr4AAEXEZbs).

Więcej informacji o uroczystości Święta Politechniki Warszawskiej i innych nagrodzonych znaleźć można na stronie - https://www.pw.edu.pl/Uczelnia/Aktualnosci/Gala-Zlotej-Ksiegi-2016