Tydzień Edukacji Informatycznej i Godzina Kodowania

W dniu dzisiejszym, 5 grudnia rozpoczyna się Tydzień Edukacji Informatycznej. Najbardziej znaną inicjatywą w ramach tych obchodów jest projekt „Godzina kodowania”, którego celem jest upowszechnianie nauki programowania. Organizatorzy zachęcają, aby poświecić na poznanie tajników kodowania przynajmniej godzinę - tyle trwają bowiem filmy instruktażowe dostępne obecnie w 40 różnych językach. Projekt został zainicjowany zaledwie 3 lata temu – w 2013 r., w USA pod nazwą „Code.org”. Inicjatywa rozwinęła się błyskawicznie i zyskała bardzo dużą popularność - wzięło w niej udział już ponad 140 mln uczniów z całego świata.

Nauczyciele, którzy chcieliby skorzystać z materiałów służących do nauki programowania mogą dokonać rejestracji i logowania na stronie https://hourofcode.com/pl. Po założeniu konta mają dostęp do wielu przydatnych informacji i odnośników do różnych aktywności w ramach „Godziny Kodowania”. Mogą także zarejestrować swoich uczniów i śledzić ich postępy w nauce.

Projekt dostępny jest nie tylko w trakcie Tygodnia Edukacji Informatycznej – można z niego korzystać przez cały rok, 24/7, z dowolnego miejsca, w którym jest dostęp do Internetu, na lekcjach i zajęciach w szkole, jak i poza szkołą, indywidualnie lub w grupie uczniów. Możliwe są również zajęcia bez komputerów.

Za: http://www.etwinning.pl/godzina-kodowania-2016/, https://mc.gov.pl/aktualnosci/wybila-godzina-kodowania