O PTI i konkursie „e-Umiejętności przepustką do…” na falach Programu 4 Polskiego Radia

W dniu wczorajszym, 29 lutego, w Programie 4 Polskiego Radia wyemitowano rozmowę z Pawłem Strawińskim – mazowieckim koordynator ECDL. W programie mowa była min. o konkursie „Edukacja z Panem T.I.K.-iem” oraz o obchodach Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego. Cały wywiad można odsłuchać na stronie Polskiego Radia - http://www.polskieradio.pl/10/3951/Artykul/1588510,Konkurs-dla-uczniow-Po-co-nam-eumiejetnosci.

Kolejna edycja konkursu, organizowana przez Polskie Biuro ECDL ma w tym roku zachęcić dzieci i młodzież do zastanowienia się nad tym, jakie korzyści może przynieść znajomość technologii informacyjno-komunikacyjnych – hasło tegorocznego konkursu brzmi bowiem „e-Umiejętności przepustką do…”. Zadaniem uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych jest nagranie 1-minutowego filmiku, który ilustrowałby tezę, do czego przydatne mogą być umiejętności cyfrowe.

Konkurs, podobnie jak w latach ubiegłych, organizowany jest w ramach obchodów Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego, przygotowywanych przez Polskie Towarzystwo Informatyczne i Polska Izbę Informatyki i Telekomunikacji. Święto, ustanowione przez Zgromadzenia Ogólnego ONZ na 17 maja, ma na celu podkreślenie roli, jaką we współczesnym świecie odgrywają technologie informacyjno-komunikacyjne. Jest także okazją do propagowania umiejętności cyfrowych.

Tegoroczny konkurs „e-Umiejętności przepustką do..” doskonale wpisuje się więc w misję Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego. Oprócz tej inicjatywy, skierowanej do najmłodszych odbiorców, Polskie Towarzystwo Informatyczne wraz z partnerami przygotowało dużo więcej interesujących wydarzeń, które odbywać się będą od marca do czerwca. W planach są między innymi Dni Otwarte ECDL, podczas których Centra Egzaminacyjne oraz Laboratoria ECDL organizują szereg spotkań, prelekcji i warsztatów, a także konkursy wiedzy informatycznej. Dla nauczycieli, jak co roku wspólnie z firmą Microsoft, przygotowywane jest seminarium „IT w edukacji”. Z kolei profesjonalistów z branży IT z pewnością zainteresują konferencja „Bezpieczeństwo danych w sektorze publicznym”, na którą już zapraszaliśmy. Kulminacja obchodów Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego będzie uroczysta gala, która w tym roku zostanie połączona z obchodami jubileuszu 35-lecia istnienia Polskiego Towarzystwa Informatycznego.

Więcej o konkursie można przeczytać na stronie konkurs.ecdl.pl lub na na stronie Polskiego Biura ECDL – www.ecdl.pl. Informacje o obchodach Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego na stronie www.sdsi.pti.org.pl.