Inauguracja nowego portalu Sekcji Historycznej PTI

Pod adresem historiainformatyki.pl jest już dostępna nowa wersja portalu gromadzącego informacje o historii informatyki w Polsce.

Można tam znaleźć między innymi rozmaite archiwalne dokumenty związane z działalnością środowiska informatyków – czasopisma, akty prawne, dokumentację z zakładów przemysłowych oraz instytutów opracowujących pierwsze polskie komputery. W zasobach znalazło się miejsce także dla archiwaliów Polskiego Towarzystwa Informatycznego – w tym dokumentów założycielskich oraz wywiadów i artykułów prof. Władysława Turskiego, pierwszego prezesa PTI.

Oprócz dokumentów źródłowych portal publikuje także eseje – np. o prekursorach informatyki i przemysłu komputerowego, czy pierwszych polskich stronach www. W dziale „Artykuły” oprócz dłuższych tekstów znalazły się także przeglądowe zestawienia, przedstawiające wydarzenia uporządkowane według dat (miedzy innymi „Kroki milowe w historii sprzętu komputerowego” lub „Historia Systemów Operacyjnych).

Serwis służy także za repozytorium dla zdigitalizowanych archiwalnych wydawnictw związanych z informatyką. W dziale „Książki” można znaleźć zarówno pozycje bardzo stare (jak „ Elementy logiki formalnej” z 1955 r.), jak i pozycje wydane stosunkowo niedawno (np „Infrastruktura informacyjna Państwa w globalnej gospodarce” z 2006 r.).

Zapraszamy do odwiedzania serwisu i włączenia się w prace przy rozbudowie jego zasobów.